Share

شهرام احمدی، مدیرکل سازمان حفاظت محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری گفته که ۱۴ گونه گیاهی در این استان در آستانه خطر انقراض قرار دارند.

gol

احمدی، امروز دوشنبه چهارم آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزوده که گونه‌های « لاله واژگون زاگرسی، گل نرگس، کرفس کوهی، کرفس سفید، مرزه کلاری،  چشم ونوس، بومادران بختیاری، موسیر، رازیانه کوهی غشائی، باریچه، آنقوزه، عروس سنگ زردکوهی، عروس سنگ زاگرسی و زرین گیاه» در آستانه انقراض هستند.

او گونه در خطر انقراض «مرزه کلاری» با سطح وسعت کمتر از ۵۰۰ متر مربع را از گونه‌های بومی استان دانسته و افزوده که این گونه در هیچ جای دیگر دنیا «مشاهده نشده است.»

به‌گفته احمدی، تاکنون بیش از هشت هزار گونه گیاهی در ایران شناسایی شده‌اند که از این رقم ۱۵۰۰ گونه آن در طبیعت بختیاری شناسایی و ثبت شده است.

این مقام سازمان محیط زیست همچنین «آتش‌سوزی‌های متعدد، خشکسالی، قاچاق گونه‌های در معرض خطر، قطع درختان به‌منظور تهیه هیزم و ذغال و آلودگی هوا ناشی از ریزگردهای داخلی و خارجی» را از عوامل مهم تخریب در جنگل‌های این استان برشمرد.

۲۰ درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری، جنگل است.

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

Share