Share

فاطمه پیروزی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفته که افزایش «ریزگردهای عربی» در سال‌های اخیر باعث به خطر افتادان حیات جنگل‌های زاگرس شده است.

Jangal

پیروزی، دوشنبه چهارم آبان به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که «هجوم ریزگردهای عربی» و افزایش آن در سال‎های اخیر، «شرایط نامطلوبی» را بر درختان حاکم کرده، «به گونه‎ای که جریان شیره گیاهی را کُند کرده و باعث ضعف و کاهش علایم حیات شده و زمینه‌ جذب آفات چوب‎خوار و پوست‎خوار را فراهم کرده است.»

مقامات ایرانی معتقدند ریزگردهای غرب ایران از کشورهای عربی می‌آید و به همین دلیل از آن به‌عنوان «ریزگرد عربی» یاد می‌کنند.

به گفته عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، جنگل‎های زاگرس با مساحت حدود شش میلیون هکتار شامل استان‎های آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و همدان در معرض «تهدیدات متعددی» قرار دارند.

«قرار گرفتن گرد و غبار بر روی سطح برگ درختان جنگل‌های زاگرس و کاهش سوخت‌وساز درخت و ایجاد حالت شبیه مسمومیت، تغییر کاربری اراضی، قطع درختان، چرای دام، آتش‌سوزی‎ها و تهاجم آفات و بیماری‎ها» همه از عواملی هستند که فاطمه پیروزی آن‌ها را به‌عنوان دلایل اصلی تخریب اکوسیستم جنگلی زاگرس فهرست کرده است.

این پژوهشگر گفته به دلیل پهن و کرکدار بودن برگ‎های بلوط، امکان جذب ریزگردها برای این گونه بسیار زیاد است و در نهایت به ریزش برگ‎ها از نوک تاج به سمت پائین منجر می‎شود.

بلوط مهم‌ترین و فراوان‌ترین گونه‌ درختی موجود در غرب کشور، به‌ویژه در منطقه زاگرس محسوب می‌شود. جنگل‌های بلوط زاگرس با طول تقریبی ۱۳۰۰ کیلومتر در امتداد رشته کوه زاگرس از جنوب آذربایجان غربی تا استان فارس امتداد دارند .

به دلیل گسترش نابودی جنگل‌های زاگرس، شماری از فعالان محیط زیست، روز هفتم فروردین‌ماه را به نام «روز پاسداشت جنگل‌های بلوط» نامگذاری کرده‌اند.

فعالان در این روز به هواداری از درختان بلوط به دل طبیعت می‌روند و با نماد‌ها و لباس‌های محلی و پلاکارد می‌کوشند توجه عموم را به حفظ این جنگل‌ها جلب کنند.

Share