Share

تیم ملی فوتسال زنان ایران قرار بود در تورنمنت جهانی ۲۰۱۵ در گواتمالا شرکت کند اما از ایران خبرهایی می‌رسد که نشان می‌دهد ممکن است این سفر لغو شود.

تیم فوتسال زنان

جام جهانی فوتسال بانوان در سال ۲۰۱۵ به میزبانی گواتمالا برگزار می‌شود که از تیم ملی ایران نیز بعد از قهرمانی در مسابقات آسیایی برای حضور در این تورنمنت جهانی دعوت شده است.

اما با توجه به آغاز تمرینات ملی‌پوشان، نایب‌رئیس فدراسیون اعلام کرده گرفتن ویزا از این کشور سخت است و بنابراین احتمال اعزام نشدن زنان به این مسابقات وجود دارد.

آنها سال گذشته نیز به دلیل زیاد بودن مسافت در جام جهانی به میزبانی کلمبیا شرکت نکردند.

این در حالی است که پس از آنکه تیم ملی فوتسال زنان ایران در مقابل ژاپن پبروز شد و  قهرمانی نخستین دوره مسابقات قهرمانی آسیا شد، علی کفاشیان در جمع بازیکنان اعلام کرد که  تیم ملی به گواتمالا خواهد رفت. تیم ملی ژاپن که نایب قهرمان آسیا در این دور از مسابقات شده بود هم می‌خواهد به گواتمالا برود اما اعزام تیم ایران که قهرمان آسیا شده است، هنوز در ابهام است.

 الهه عرب عامری، رئیس کمیته فوتبال بانوان و نایب رئیس سوم فدراسیون فوتبال گفته است: «گواتمالا در ایران سفارتخانه ندارد. بایستی در کشور دیگری ویزا بگیریم و تا این لحظه تسهیلات ویزا از طرف گواتمالا به ما داده نشده است.»

تاکنون تیم‌های ملی مردان در شرایط مشابه برای گرفتن ویزا به کشورهای دیگر سفر کرده‌اند و چنین چیزی مطرح نشده است.

رئیس کمیته فوتبال بانوان گفته است: «اگر ما برای حضور در این رقابت ها اعلام آمادگی کنیم اما روادید ما برای حضور در این کشور صادر نشود و نتوانیم در مسابقات حضور یابیم در آن صورت قطعا با جریمه ای از سوی فیفا مواجه خواهیم شد.»

به نظر می‌رسد مشکل فدراسیون فوتیال تامین هزینه‌های این سفر است و این فدراسیون نمی‌خواهد برای زنان فوتسالیست چنین سرمایه‌گذاری‌ای را انجام دهد: «گواتمالا برای صدور روادید اعضای تیم، قانون احراز هویت از راه انگشت نگاری را اجرا می کند و ما باید با بیش از ۲۰ ورزشکار مدتی در کشور سومی مانند مکزیک اقامت کنیم تا موفق به اخذ این روادید شویم اما متاسفانه با وجود تامین اعتبارات مورد نیاز مطمئن نیستیم که بعد از یک سفر طولانی بتوانیم روادید گواتمالا را دریافت کنیم.»

عرب عامری گفته است: «من باید ۲۴ دختر را بردارم و به امارات ببرم، آن هم در حالی که معلوم نیست ویزا بدهند یا نه. اگر مطمئن بودیم این کار را می‌کردیم اما وقتی اطمینان کامل نداریم، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم!»

نایب رییس فدراسیون فوتبال ایران هم گفته فدراسیون تمایل دارد این اعزام صورت بگیرد اما تیم باید از ایران به آلمان برود، از آنجا به مکزیک و بعد به گواتمالا پرواز کند: «باید نیم دور، کره زمین را بچرخیم.»

تیم ملی فوتسال مردان ایران سال ۲۰۰۰ برای شرکت در جام جهانی به گواتمالا رفت در حالی که این کشور در ایران سفارتخانه نداشت. در سال ۲۰۰۶ هم تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی جوانان ایران به گواتمالا رفتند و در مسابقات جهانی شرکت کردند اما آن زمان سخنی از مشکلات ویزا به میان نیامد.

مسئولان ورزش زنان بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اند که تیم‌های ملی زنان باید برای کسب انگیزه و تجربه در مسابقات بین‌المللی حضور داشته باشند اما در شریطی که تیم ملی فوتسال زنان ایران برای نخستین بار مقام قهرمانی را در رشته‌های توپی، در تاریخ ورزش زنان آسیا به دست آورده، امکان تجربه بیشتر از آنها سلب شده است.

روزنامه شرق در گزارشی با تاکید بر بهانه‌جویی فدراسیون فوتبال، از تیتر «بوی بی‌پولی و ضعف دیپلماسی به مشام می‌رسد» استفاده کرده است.

Share