Share

جانشین فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید جمهوری اسلامی به درخواست رسمی دولت سوریه در چهار سطح راهبردی، عملیاتی، تاکتیکی و فنی به ارتش اسد کمک می‌کند.

Hossein Salami 1

حسین سلامی شامگاه چهارم آبان با حضور در صدا و سیما اذعان کرد که سپاه از همان ابتدای تحولات سوریه به حمایت از نظام این کشور برخاست. او گفت ما مشغول نوسازی و بازسازی ارتش سوریه و انتقال تجارب جنگی به فرماندهان آن هستیم: «کاری که ما در سوریه انجام می‌دهیم این است که استحکام سیاسی، روانی، اقتصادی و نظامی سوریه را که امروز خط مقدم مبارزه با استراتژی امریکا و رژیم صهیونیستی و متحدان آنهاست، تضمین کنیم.»

او در توضیح کمک‌های عملیاتی گفت: «به لحاظ تدبیر، سطوح میانی جنگ را مدیریت می‌کنیم که مستشاری سطح عملیاتی محسوب می‌شود و فرماندهان ما در طراحی راهبردهای عملیاتی برای غلبه بر دشمنان کمک می‌کنند.»

جانشین فرمانده سپاه یادآوری کرد که این کمک‌ها بر اساس درخواست‌ها و تعاملات رسمی با دولت سوریه انجام می‌گیرند.

سلامی می‌گوید نظام سوریه از چند ماه قبل که نوسازی و بازسازی ارتش خود را به کمک ایران در دستور کار قرار داد، از ایران درخواست کرد کمک مستشاری عمیق‌تری انجام دهد. او در توضیح افزایش تعداد سپاهیان و بسیجیان ایرانی در سوریه گفت: «لازم بود برای آموزش‌های درست در خود منطقه باشیم و میدان را از نزدیک ببینیم.»

ارزش استراتژیک سوریه

این توضیحات آشکار، ده روز پس از سفر علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به سوریه و دیدار او با بشار اسد در دمشق ادا شده‌اند. آن زمان بروجردی گفت سوریه بخواهد نیرو می‌فرستیم.

شمار نظامیان و شبه‌نظامیان ایرانی که در سوریه کشته شده‌اند، طی دو هفته گذشته از ۲۰ نفر گذشته است. خبرگزاری فارس شامگاه دوشنبه چهارم آبان از کشته شدن یک دانشجوی بسیجی دیگر در حوالی حلب خبر داد.

سلامی می‌گوید تعداد “شهدای مدافع حرم” زیاد نیست منتهی نسبت به گذشته بیشتر به چشم می‌آید. او مستشاران ایرانی حاضر در سوریه را افراد صاحب نبوغی خواند که نکته مهم‌شان نفوذ و تسخیر قلب‌هاست.

به نظر می‌‌رسد این توصیف متوجه قاسم سلیمانی باشد که به “سردار عارف” شهرت دارد. به تازگی عکسی از او در رسانه‌های اصولگرا منتشر شد که گروهی سرباز دورش حلقه زده‌اند و در حال گرفتن سلفی هستند. از قرار معلوم این عکس در اطراف حلب گرفته شده است.

پس از کشته شدن حسین همدانی، فرمانده ارشد سپاه در سوریه که با تبلیغات و تشیع جنازه رسمی و پوشش گسترده خبری همراه شد، اخبار مربوط به کشته شدن سپاهیان و بسیحیان ایرانی در سوریه بیش از پیش رسانه‌ای می‌شود.

تا چندی پیش حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه کتمان و کشته شدن‌شان پنهان می‌شد، اما ظاهرا عملیات روسیه در سوریه و سفر بشار اسد به مسکو، بشارت تحولاتی را به جمهوری اسلامی داده است.

حسین سلامی در سخنان خود گفته که سوریه برای جمهوری اسلامی یک ارزش استراتژیک و فوق‌العاده دارد و امنیت جهان اسلام‌، امنیت ملی سوریه و امنیت ملی جمهوری اسلامی به یکدیگر گره خورده‌اند: «درک این مسئله واقعیت فلسفه حضور ما در سوریه محسوب می‌شود.»

از ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از ۶۰ نفر از اعضای سپاه‌ پاسداران در درگیری‌های این کشور کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: پیشروی ارتش اسد به سوی حلب با حمایت حزب‌الله و ایران

Share