Share

نمایندگان مجلس ایران در جریان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، قانونی را تصویب کردند که بر پایه آن مقامات برگزارکننده انتخابات از اظهارنظر در مورد کاندیداهای انتخاباتی و جریان‌های سیاسی منع شده‌اند.

entekhabat

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این قانون، امروز سه‌شنبه پنجم آبان در قالب ماده ۱۳ طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ۱۶۸ رأی موافق، شش رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

در ماده ۱۳ این طرح مذکور آمده که «اعضای شورای نگهبان، اعضای هیأت‌های نظارت شورای نگهبان، رئیس‌جمهور، وزیر کشور و معاونان و مشاوران آن‌ها، رئیس ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران و معاونان و مشاوران آن‌ها و اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات و بازرسان و سایر دست‌اندرکاران امور اجرایی و نظارتی انتخابات نمی‌توانند به نفع یا به ضرر نامزدها و جریان‌های سیاسی در انتخابات اعلام نظر نمایند.»

بر پایه تبصره این ماده، مقامات در صورت تخلف از حکم این ماده، به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند.

جزای نقدی درجه شش که در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی شده بین دو میلیون تومان تا هشت میلیون تومان است.

تصویب قانون منع اظهارنظر برگزارکنندگان انتخابات در مورد کاندیداها و جریان‌های سیاسی از این جهت اهمیت دارد که اعضای شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت و به‌ویژه احمد جنتی، دبیر این شورا در انتخابات‌ مختلف از برخی کاندیداها حمایت کرده‌اند. از جمله احمد جنتی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ از محمود احمدی‌نژاد که نامزد انتخابات بود به‌طور علنی حمایت کرد.

جنتی همچنین پیش از انتخابات اسفند سال جاری بارها علیه برخی جریان‌های سیاسی از جمله اصلاح‌طلبان سخن گفته و درباره ورود آن‌ها به مجلس خبرگان هشدار داده است.

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به‌طور همزمان در روز هفتم اسفند ۱۳۹۴ در ایران برگزار می‌شود.

Share