Share

دو مقام نظامی آمریکایی که نخواستند نام‌شان فاش شود به رویترز گفته‌اند که در خلال مذاکرات برای حل بحران سوریه، آمریکا گزینه فرستادن نیروهای زمینی ویژه به سوریه و عراق را بررسی می‌کند.

marines USA in Iraq genral photo

این مقام‌های نظامی تأکید کرده‌اند که هرگونه استقرار نیروهای زمینی آمریکا در سوریه، سنجیده و محدود خواهد بود. تعداد یا زمان دقیق فرستاده شدن این نیروها هنوز مشخص نیست. این نیروها سرباز عادی نیستند؛ بلکه نیروهای متخصص در تلاش برای پیشبرد اهداف نظامی خاص خواهند بود.

این گزینه به طور موقت شامل استقرار برخی نیروهای ویژه ایالات متحده در عملیات‌ داخل خاک سوریه است. این نیروها ممکن است به شبه‌نظامی‌های میانه‌رو مخالف بشار اسد که پیش از این از سازمان سیا کمک دریافت می‌کردند، بپیوندند. همچنین این نیروها می‌توانند به‌طور بالقوه در فرستادن داده‌های نظامی برای هدف‌گیری‌های حملات هوایی ایالات متحده کمک کنند.

این دو مقام‌ نظامی همچنین گفته‌اند که آمریکا در حال بررسی فرستادن تعداد محدودی بالگردهای آپاچی به عراق است. این بالگردها را خلبان‌های آمریکایی هدایت خواهند کرد و قرار است از آنها برای حمله به قلمرو تحت کنترل گروه «دولت اسلامی» (داعش) استفاده شود.

این طرح‌ها هنوز در مراحل اول بررسی قرار دارند و این به این مفهوم است که استقرار نیروهای نظامی ایالات متحده در سوریه ممکن است تا چند هفته دیگر آغاز نشود.

رویترز هم با پنتاگون و هم با کاخ سفید برای تأیید این خبر تماس گرفته است اما آنها اظهار نظری نکرده‌اند.

روز ۱۴ اکتبر یک مقام نظامی آمریکایی به «واشنگتن‌ پست» گفته بود که که صدها نیروی سپاه قدس به نیروهای حزب‌الله لبنان و ارتش بشار اسد در سوریه پیوسته‌اند. در همین تاریخ روزنامه بیروتی «الاخبار»ضمن تأیید این خبر، نوشت نیروهای ایرانی شامل نیروهای متخصص، گروه رزمی پشتیبانی و زره‌پوش‌ها خواهند بود.

«الاخبار» همچنین نوشت که نیروهای متخصص جمع‌آوری و مخابره اطلاعات نیز از سوی ایران فرستاده شده‌اند. این نیروهای متخصص در تماس مداوم با روس‌ها برای فرستادن داده‌های لازم جهت استفاده در حملات هوایی هستند.

Share