Share

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست روز جمعه وین برای حل بحران سوریه شرکت می‌کند.

Mohammad-Javad-Zarif

مرضیه افخم روز چهارشنبه ۶ آبان گفت: «بر اساس دعوت انجام شده از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این نشست، وزیر امور خارجه به همراه یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی برای بررسی اوضاع سوریه در وین حضور می‌یابد.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۷ اکتبر / ۵ آبان جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایران به نشستی که قرار است در آخرین روزهای اکتبر در وین برگزار شود و موضوع آن حل بحران سوریه است، «احتمالاً دعوت خواهد شد».

بیشتر بخوانید: آمریکا: ایران قرار است به مذاکرات حل بحران سوریه دعوت شود

روسیه نیز در چند روز اخیر از حضور ایران در مذاکرات حل بحران سوریه حمایت کرده و گفته بود بدون در نظر گرفتن ایران مسأله سوریه حل نخواهد شد.

هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از حضور احتمالی ایران در نشست حل بحران سوریه استقبال کرد و گفت: «این بی‌فایده است که همه می‌کوشند بدون ایران و خارج از دایره حامیان اسد، راه ‌حلی برای بحران سوریه بیابند.»

بیشتر بخوانید: نشست وین بر سر بحران سوریه؛ ایران در حاشیه

گفت‌وگوهای سیاسی برای حل بحران جنگ داخلی سوریه قرار است از پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۷ آبان در اتریش آغاز شود. نمایندگان ایران، آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه، ترکیه، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب روز جمعه دیدارخواهند کرد.

مرضیه افخم گفته است که هیأت ایرانی در حاشیه نشست وین با هیأت‌های روسیه و اتحادیه اروپا در مورد موضوعات مختلف منطقه‌ای و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین احتمال داد که جلسه هماهنگی موضوعات هسته‌ای و چگونگی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان هیأت‌های ایرانی و آمریکایی نیز در حاشیه نشست وین برگزار شود.

پیش از این، نشست‌های «ژنو ۱» و «ژنو ۲» برای بررسی حل بحران سوریه به نتیجه‌ای نرسید.

آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه هفته گذشته نشست چهارجانبه‌ای در این زمینه در وین داشتند اما ایران در آن حضوری نداشت.

Share