Share

معصومه ابتکار معتقد است واکنش مخالفان دولت نسبت به تجمع اخیر تعدادی از کارکنان سازمان محیط زیست، سیاسی کردن سازمان محیط زیست است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست

روز دوشنبه، چهارم آبان، جمعی از کارکنان محیط زیست در اعتراض به وضعیت حقوقی خود در پارک پردیسان تجمع کردند؛ تجمعی که وقتی خبر آن به برخی از روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و صداوسیما رسید، رسانه‌های جناح مخالف دولت به نقد معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، پرداختند.

معصومه ابتکار روز چهارشنبه ششم آبان، در پاسخ به این سوال روزنامه ایران که چرا تجمع صنفی کارکنان، حال و هوایی سیاسی به خود گرفت با ابراز تعجب از انتشار گسترده این خبر گفت: «عجیب است که یک تجمع صنفی تیتر اول بخش‌های مختلف رسانه ملی شده و مکرر پخش می‌شود. بالاخره ما یک سری کمبودها و کاستی‌هایی داریم. کسی منکر آن نیست.»

او معتقد است که برخی با «اغراض سیاسی یک جناح خاص» و با رسانه‌هایی که دارند از شرایط محیط زیست بهره‌برداری سیاسی می‌کنند و سعی در القای ناکارآمدی و ناتوانی این سازمان دارند.

ابتکار انتقاد را به دست‌اندرکاران دولت قبلی بازگرداند و گفت: «این مسأله دقیقاً سیاسی کردن فضای سازمانی است که به خاطر کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی‌های دولت قبلی فشار زیادی روی آن است».

یکی از دلایل مهم اعتراض کارمندان معترض سازمان محیط زیست، پرداخت نشدن ۳۵ درصد اضافه حقوق بود. ابتکار در پاسخ به این پرسش که چرا پاداش ۳۵ درصدی آن‌ها هنوز پرداخت نشده است، گفت: «۳۵ درصد یا پاداش و اضافه کار، مسائلی هستند که قوانین و مقررات خاص خودشان را دارند. ما خیلی دلمان می خواهد بهترین حقوق‌ها را به کارکنان بدهیم. اما محدودیت‌هایی هم داریم. مقررات کشور حتماً باید اجازه بدهد. همچنین، سقف اعتبارات سازمان باید اجازه بدهد.»

در همین حال، خبرگزاری‌‌های جناح مخالف دولت مطالب مختلفی در اعتراض به سخنان معصومه ابتکار در روزنامه ایران منتشر کرده‌اند. خبرگزاری فارس با رد کردن سخنان ابتکار نوشته است: «خانم ابتکار، رسانه‌ها هنوز انتقادات سیاسی از عملکرد شما نداشته‌اند، هنوز به‌کارگیری افراد معلوم‌الحال و رفت‌وآمدهای وقت و بی‌وقت عده‌ای به سازمان محیط زیست را علنی نکرده‌اند، هنوز به انتصابات فامیلی در محیط زیست نپرداخته‌اند وهنوز مدارک تحصیلی بعضی معاونان شما از دانشگاه‌های غیرمعتبر آمریکایی را که بر اساس آن حقوق دریافت می‌کنند، مطرح نکرده‌اند.»

مهدی هاشمی نماینده تهران و رئیس کمیسیون عمران در مجلس نیز گفت: «نوع رفتار و برخورد خانم ابتکار بیشتر از منظر و وجهه سیاسی در بسیاری از موارد بر تفکر و جنبه مدیریتی و زیست‌محیطی او غلبه دارد.»

محمدباقر صدوق، معاون قبلی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این رابطه به خبرگزاری فارس گفت: «کسی که پاسخگوی عده‌ای از پرسنل خود نیست، چگونه می‌تواند دادستان عرصه‌های طبیعی و انسانی کشور باشد». صدوق افزود: «ماه عسل خانم ابتکار و دیگر اتفاقات به سر آمده و تاریخ انقضای او نیز مدت‌هاست که به سر آمده است.»

بحران‌ زیست‌محیطی و بحران اقتصادی در ایران به هم تنیده شده‌ و عرصه‌ای فراهم کرده‌اند که به نظر می‌رسد دولت و جناح‌های مخالف بر چنین بستری اهداف سیاسی خود را دنبال می‌کنند.

در همین زمینه:

معصومه ابتکار: یک محیط‌بان محکوم به اعدام بخشیده شد

معصومه ابتکار: سد گتوند بدون مجوز سازمان محیط زیست ساخته شده است

ابراز نگرانی معصومه ابتکار درباره وضعیت آب ۱۴ شهر ایران

معصومه ابتکار: آلودگی هوا در چهار شهر بزرگ از وضعیت ناسالم خارج شد

Share