Share

یک ماه پس آغاز حملات هوایی روسیه در خاک سوریه سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد که در این مدت حملات هوایی به بیمارستان‌های سوریه «به‌شکل قابل توجهی افزایش یافته است».

پزشکان بدون مرز می‌گویند حملات هوایی به بیمارستان‌های سوریه به‌شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

پزشکان بدون مرز می‌گویند حملات هوایی به بیمارستان‌های سوریه به‌شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید در ماه اکتبر در مجموع ۱۲ بیمارستان در استان‌های ادلب، حلب و حما بمباران شده‌اند که از این میان شش بیمارستان از سوی این سازمان حمایت می‌شدند. همچنین شش کلینیک از فعالیت بازمانده‌ و چهار آمبولانس نیز نابود شده‌اند.

به‌گفته پزشکان بدون مرز، در حملات هوایی به بیمارستان‌ها دست‌کم ۳۵ بیمار و پزشک کشته و ۷۲ نفر زخمی شده‌اند.

سیلون گرولکس، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز در سوریه گفت: «پس از گذشت بیش از چهار سال از جنگ، من از این‌که تا چه حد امور بشردوستانه می‌تواند به‌راحتی از سوی طرف‌های مختلف نقض شود، شگفت‌زده‌ام.»

پزشکان بدون مرز در بیانیه خود گفته‌اند ده‌ها هزار سوری در هفته‌های اخیر به‌دلیل بمباران‌ها مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. آن‌ها به‌دلیل سرمای شدید به کمک‌های فوری نیاز دارند. اردوگاه‌های پناهندگی موجود در داخل سوریه توانایی جذب همه پناهجویان را ندارند و بسیاری از مردم یا در مساجد و یا در زمین‌های باز و خارج از منزل شب را به صبح می‌رسانند.

گرولکس می‌گوید: «ما پتوهای زمستانی را در بین پناهجویان توزیع خواهیم کرد. اما این کمک‌ها بسیار ناچیز هستند. خانواده‌های گریخته نیاز به امنیت دارند. در حال حاضر آن‌ها تنها در لحظه زندگی می‌کنند و نمی‌دانند که در لحظه بعد بمبی بر سر آن‌ها فرو خواهد ریخت یا خیر.»

وزیران خارجه آمریکا، روسیه، عربستان سعودی و ترکیه بار دیگر امروز، پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۷ آبان در وین گرد خواهند آمد تا درباره حل بحران سوریه گفت‌وگو کنند. دور قبلی گفت‌وگوی آن‌ها در روز جمعه گذشته به نتیجه‌ای نرسید.

قرار است فردا (جمعه) جمع مذاکره‌کننده گسترش یابد و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به‌همراه یک هیأت بلندپایه کشور به گفت‌وگوها بپیوندند. این نخستین باری است که ایران به مذاکرات رسمی درباره بحران سوریه دعوت می‌شود.

بیشتر بخوانید: ظریف در مذاکرات حل بحران سوریه شرکت می‌کند

Share