Share

«باران اسیدی» در شهر اهواز تا عصر روز جمعه ۳۰ آبان دست‌کم هفت هزار نفر را که تنگی نفس گرفته بودند راهی بیمارستان کرد. مسئولان وجود «باران اسیدی» را رد می‌کنند.

ahvaz

روزنامه اعتماد در شماره روز شنبه ۹ آبان خود گزارشی از «باران اسیدی» دو روز اخیر در اهواز منتشر کرده و در آن نوشته است این باران که تنها سه میلی‌متر بود در ساعات اول سه هزار نفر را دچار مشکل تنگی نفس کرد و تا عصر جمعه آمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان به بیش از هفت هزار نفر رسید.

بنا به این گزارش، «باران اسیدی» در سال‌های ٩٢ و ٩٣ شمسی نیز تکرار شده است. در سال ٩٢ حدود ٢٢ هزار نفر و در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر به دلیل تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

اما مسئولان امر از دو سال اخیر تاکنون وقوع «باران اسیدی» را رد کرده‌ و گفته‌اند علت تنگی نفس چنین بارانی نیست.

ستاد بحران استان خوزستان «آلودگی فلرهای نفتی (دودکش)، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن لاستیک و زباله و گرده‌افشانی گیاهان» را چهار عامل اصلی در تنگی‌ نفس مردم عنوان کرده است.

میثم معزی، مدیریت امور بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این‌باره می‌گوید تاکنون این وضعیت کنترل نشده و «سه سال است که هیچ اقدام تأثیرگذاری از سوی مسئولان مربوطه انجام نشده است و ما فقط خود را برای درمان مردم آماده می‌کنیم اما علت همچنان مبهم است.»

یک مقام آگاه از دانشگاه علوم پزشکی که نخواست نامش اعلام شود نیز می‌گوید: «موضوعی را که طی این سه سال می‌بینم این است که مسئولان به شکل کاملاً عادی به این موضوع نگاه می‌کنند و گویی اتفاق ساده‌ای است که رفع می‌شود.»

روزنامه اعتماد در گزارش خود افزوده است که از سال ٩٢ تاکنون هیچ نهاد نظارتی تخصصی برای بهبود این وضعیت در نظر گرفته نشده است و علت اصلی تنگی ‌نفس‌های مردم همچنان نامشخص است.

روز چهارشنبه ششم آبان به‌دلیل آلودگی هوا و «باران اسیدی» در اهواز یک نفر در بیمارستان گلستان این شهر جان باخت.

در این روز به دلیل گرد وغبار و آلوده شدن هوای اهواز بسیاری از مردم این شهر دچار مشکلات تنفسی شده و به بیمارستان مراجعه کردند.

بیشتر بخوانید: آلودگی هوای اهواز یک نفر را به کشتن داد

شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست ایران چندی پیش اعلام کرد که بر اساس بررسی داده‌های ۱۰ ساله ایستگاه‌های پایش هوا، اهواز آلوده‌ترین کلان‌شهر ایران است.

او گفت طی دوره ۱۰ ساله، غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون در این شهر به‌طور متوسط سالیانه بیش از ۸۰ برابر حد مجاز بوده است.

بیشتر بخوانید: اهواز و اصفهان آلوده‌ترین شهرهای ایران هستند

Share