Share

حزب حاکم عدالت و توسعه ۴۹,۴ درصد آرا را به‌دست آورده و بدین ترتیب اکثریت مطلق را که در انتخابات ماه ژوئن از دست داده بود، دوباره کسب کرد.

طرفداران حزب عدالت و توسعه پیروزی این حزب را جشن گرفتند.

طرفداران حزب عدالت و توسعه پیروزی این حزب را جشن گرفتند.

در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه اول نوامبر / ۱۰ آبان، حزب میانه‌روی جمهوری خلق ۲۵,۴ درصد، حزب دست راستی حرکت ملی ۱۲ درصد و حزب چپگرای دمکراتیک خلق‌ها ۱۰,۶درصد آرا را کسب کرده‌اند.

برای به‌دست آوردن اکثریت مطلق پارلمان حزب عدالت و توسعه به ۲۷۶ کرسی احتیاج داشت که با به دست آوردن ۴۹,۴ درصد آرا، ۳۱۶ کرسی را در اختیار دارد. احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در شبکه اجتماعی توئیتر با نوشتن «الحَمدالله» به استقبال پیروزی حزب خود رفت.

حزب حرکت ملی بیشترین آرا را از دست داد چرا که در انتخابات ماه ژوئن ۱۶,۳ درصد را به‌دست آورده بود. حزب دمکراتیک خلق‌ها که از حقوق کردها در ترکیه دفاع می‌کند بار دیگر از حد نصاب ۱۰ درصد عبور کرد اما ۲۱ کرسی را به نسبت انتخابات ژوئن از دست داد و ۵۹ نماینده به مجلس خواهد فرستاد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شامگاه روز یکشنبه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی درگیری‌هایی بین پلیس و جوانان معترض کرد در شهر دیاربکر، واقع در جنوب شرق ترکیه رخ داد. این درگیری‌ها از نزدیکی مقر حزب دمکراتیک خلق‌ها آغاز شد. پلیس به روی تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور شلیک کرد و برخی از جوانان هم به روی پلیس سنگ پرتاب کردند.

درگیری پلیس با جوانان در شهر دیاربکر پس از به پایان رسیدن انتخابات پیش‌هنگام پارلمانی ترکیه

درگیری پلیس با جوانان در شهر دیاربکر پس از به پایان رسیدن انتخابات پیش‌هنگام پارلمانی ترکیه

انتخابات روز یکشنبه دومین انتخابات پارلمانی ترکیه در پنج ماه اخیر بود. دلیل این انتخابات، بازماندن حزب عدالت و توسعه از کسب اکثریت مطلق در انتخابات ژوئن و ناکامی در تشکیل دولتی ائتلافی بود. مذاکره با شرکای احتمالی ائتلاف شکست خورد.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که در انتخابات روز یکشنبه حضور داشتند گفته‌اند بودن آن‌ها در همه حوزه‌های رأی‌گیری به‌ویژه از سوی نمایندگان حزب عدالت و توسعه مورد استقبال قرار نگرفت.

در انتخابات ژوئن، حزب عدالت و توسعه ۲۵۸ کرسی از مجموع ۵۵۰ کرسی پارلمان را به دست آورد.

انتخابات اول نوامبر در شرایطی برگزار شد که دولت ترکیه از اواخر ماه ژوئیه به آتش‌بس با پ‌ک‌ک پایان داده است. حزب کارگران کردستان سه هفته پیش از انتخابات اعلام کرد که حملات خود به نیروهای دولتی را تا برگزاری انتخابات قطع می‌کند. آنکارا این اعلام یکجانبه را گامی بی‌ربط خواند و نپذیرفت.

بیشتر بخوانید: یک وعده انتخاباتی عجیب در ترکیه

رقابت‌های انتخاباتی برای انتخابات اول نوامبر، با خشونت‌ و حمله به دفاتر حزب دمکراتیک خلق‌ها در آنکارا توام بود. ناسیونالیست‌های ترکیه بارها به مغازه‌ها، خودروها و اموال کردها حمله کردند. این یورش‌ها در واکنش به حملاتی انجام شدند که پ‌ک‌ک به نیروهای مسلح ترکیه در اواخر ژوئیه انجام داد. در دو بمب‌گذاری در آنکارا در دهم اکتبر نیز، دستکم ۱۰۲ نفر جان خود را از دست دادند. این انفجارها دقایقی پیش از شروع میتینگ صلح روی دادند که فراخوان آن را نیروهای چپ و حزب اتحاد دمکراتیک خلق‌ها داده بودند.

بسیاری از کردهای ترکیه رهبری آنکارا را متهم کردند به زمینه‌سازی برای از سرگیری جنگ با پ‌ک‌ک تا آرای از دست رفته خود را با اتکاء به تبلیغات ناشی از درگیری‌ها باز یابد.

بیشتر بخوانید: تجمع صلح در آنکارا و پیشواز خونین انتخابات ترکیه

ترکیه پل ورود پناهجویان و آوارگان سوری، عراقی، ایرانی و افغان به اروپا و آمریکا است. بنا بر آمار رسمی، دو میلیون پناهجو در ترکیه به سرمی‌برند. ثبات سیاسی در این کشور از نظر سرنوشت پناهجویان نیز اهمیتی تعیین‌کننده دارد. دولت ترکیه در عین حال از موضوع پناهجویان برای تسریع عضویت‌اش در اتحادیه اروپا نیز سود می‌برد.

۵۴ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات اول نوامبر فراخوانده شده بودند. این انتخابات در سایه محدودیت‌هایی تازه علیه آزادی بیان و قلم، حمله به دفاتر روزنامه‌ها، تهدید فعالان مدنی، خشونت، مشکلات اقتصادی و تشدید شکاف‌های سیاسی انجام شد.

در انتخابات ماه ژوئن، ۴۶میلیون و ۱۳۱هزار و ۹۶۸ نفر یعنی ۸۶/۶ درصد واجدان حق رای شرکت کردند. انتخابات اول نوامبر با تدابیر امنیتی شدیدی همراه بود.

Share