Share

محمدرضا شعبانی، مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران در مورد رنگ کردن مرکبات و فروش آن‌ها هشدار داده است.

Orange-miveh

شعبانی، امروز دوشنبه ۱۱ آبان به خبرگزاری فارس گفته که استفاده کردن از رنگ برای میوه مرکبات ممنوع است و به هیچ وجه نباید استفاده شود.

او افزوده است:‌ «دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید برخورد قانونی کنند اما هنوز تکلیف ما مشخص نیست که چه دستگاه و ارگانی باید با این موضوع برخورد کند و گسستگی اجرای کار سبب می‌شود عده‌ای سوءاستفاده کنند.»

شعبانی همچنین گفته که «نباید رنگ را با واکس اشتباه گرفت به‌دلیل اینکه واکس برای حفاظت و ماندگاری بیشتر میوه کاربرد دارد و در تمامی دنیا پذیرفته است.»

بر پایه این گزارش، برخی افراد وقتی پرتقال هنوز رنگ سبز دارد به چیدن آن اقدام می‌کنند و با رنگ زدن، رنگ پرتقال‌ها را به زرد براق تبدیل کرده و برای فروش به بازار عرضه می‌کنند.

محصولات غذایی و کشاورزی ناسالم به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در ایران تبدیل شده است.

شیر و مواد لبنی آلوده به روغن پالم، برنج‌های وارداتی آلوده، سبزیجات و صیفی‌جات آبیاری شده با فاضلاب، گوشت‌های وارداتی تاریخ مصرف گذشته، شیرهای مخلوط شده با وایتکس و مواد شوینده، تولید آبلیمو بدون استفاده از لیمو و محصولات کشاورزی آلوده به سموم تنها بخشی از پرونده قطور مواد غدایی غیرایمن در ایران است.

در سال‌های گذشته بارها خبرهایی مبنی بر ناسالم و غیراستاندارد بودن مواد غذایی در ایران منتشر شده و مسئولان دولتی در بهترین حالت وعده پیگیری موضوع را داده‌اند، پیگیری‌هایی که عمدتاً سرانجامی نداشته است.

Share