Share

خبرگزاری مهر در گزارشی نوشته که دریاچه‌های استان فارس یعنی دریاچه‌های پریشان، مهارلو، کافتر و بختگان در شش سال گذشته کاملاً خشک شده‌اند.

Khoshkasali

خشک شدن این دریاچه‌ها باعث بروز مشکلات زیست‌محیطی شده است.

با تداوم خشکی این دریاچه‌ها قرار است بودجه‌ای برای احیای آن‌ها اختصاص پیدا کند.

حمزه ولوی، مدیرکل محیط‌ زیست استان فارس، امروز دوشنبه ۱۱ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر میزان بودجه‌ای را که باید صرف احیای دریاچه‌های فارس شود، دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

ولوی همچنین خبر داده که با همکاری «جوامع محلی و سازمان آب»، چاه‌های غیرمجاز پلمپ می‌شوند تا شرایط برای احیای دریاچه‌های فارس فراهم شود.

استان فارس یکی از مناطقی است که با خشکسالی روبه‌روست.

شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور امروز (دوشنبه) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که استان‌های فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مرکزی، قم، سمنان، مازندران، البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان در یک سال منتهی به مهر ۱۳۹۴ با خشکسالی خفیف تا متوسط مواجه بوده‌اند.

فاتح همچنین هفت استان کرمانشاه، ایلام، همدان، قزوین، گلستان، هرمزگان و بوشهر را نیز در این مدت دارای خشکسالی شدید اعلام کرده است.

خشکسالی شدید و کاهش باران از یک سو و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی از سوی دیگر، باعث شده تا مقامات در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی کنند.

Share