Share

ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در یک پیام ویدئویی مسلمانان را به اتحاد برای نبرد با غرب، روسیه، ایران و هم‌پیمانانش در سوریه و عراق فراخواند.

ایمن الظواهری در پیام ویدئویی تازه خود مسلمانان را به اتحاد فراخوانده است.

ایمن الظواهری در پیام ویدئویی تازه خود مسلمانان را به اتحاد فراخوانده است.

به‌گزارش رویترز، در این پیام ویدئویی که بر روی اینترنت منتشر شده الظواهری گفته است: «آمریکایی‌ها، روس‌ها، ایرانی‌ها، علوی‌ها و حزب‌الله [لبنان] جنگ خود را علیه ما هماهنگ می‌کنند. آیا ما قادر نیستیم دشمنی داخلی خود را کنار گذاشته و علیه آن‌ها فعال شویم؟»

الظواهری افزود: «برادران مجاهد من در همه جا و از همه گروه‌ها… ما با تجاوز آمریکا، اروپا و روسیه مواجه هستیم… این دیگر وظیفه ماست که با هم از شرق ترکستان تا مراکش همچون یک تن واحد بایستیم.»

تاریخ تهیه این ویدئو روشن نیست اما با اشاره الظواهری به روسیه و ایران به‌نظر می‌رسد که این پیام پس از آغاز حملات هوایی روسیه در خاک سوریه صادر شده باشد. روسیه در پایان ماه سپتامبر حملات هوایی خود در سوریه را آغاز کرد و از آن زمان نیز حضور نظامی ایران در سوریه شدت بیشتری گرفت و چندین تن از رهبران و مسئولان سپاه پاسداران در این مدت در سوریه کشته شده‌اند. روسیه و ایران از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کنند.

احتمال می‌رود سخن رهبر القاعده درباره کنار گذاشتن اختلافات، داخلی چراغ سبزی باشد برای نزدیکی القاعده به گروه «دولت اسلامی» (داعش).

در ماه سپتامبر القاعده اعلام کرد که ابوبکر البغدادی، خلیفه داعش را به‌رسمیت نمی‌شناسد. شبکه القاعده از داعش خواست تا در نبرد با ائتلاف غرب در سوریه و عراق به آن‌ها بپیوندد.

Share