Share

علی رهبری، رهبر ارکستر سمفونیک تهران در نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی اعلام کرده که ارکستر سمفونیک به دلیل کمبود بودجه در خطر فروپاشی قرار دارد. حسین نوش آبادی، سخنگوی ارشاد اسلامی می‌ گوید دولت مانع از تعطیلی ارکستر سمفونیک تهران می‌ شود.

علی رهبری، رهبر ارکستر سمفونیک تهران

علی رهبری، رهبر ارکستر سمفونیک تهران

علی رهبری در نامه اش به حسن روحانی نوشته است که محموعه ارکستر سمفونیک تهران هر هفته و گاهی حتی هر روز به دلیل نامشخص بودن بودجه «تهدید» به انحلال می شود.

علی رهبری اسفند ۱۳۹۳ به ‌عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران منصوب شد. این ارکستر که در دولت محمود احمدی نژاد به محاق افتاده بود، ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ با ۸۰ نوازنده و ۵۰ خواننده در تالار وحدت با سمفونی شماره ۹ بتهوون آغاز به کار کرد. اجراهایی با شرکت ماریان لاپشانسکی و دالیبور کاروای از اسلواکی و همکاری با ارکستر فیلارمونیک چین در اجرای سمفونی شماره پنج چایوکوفسکی از دستاوردهای ارکستر سمفونیک تهران در این چند ماه است.

علی رهبری در نامه اش به حسن روحانی به این دستاوردها اشاره می کند و می گوید بنیاد رودکی از این موفقیت ها غافلگیر شده و توانایی مدیریت ارکستر سمفونیک تهران را ندارد.

بهرام جمالی، مدیر عامل بنیاد رودکی می گوید: ««ما منتظر اعلام دقیق اعتبارات و بودجه ارکستر‌ها هستیم تا متناسب با آن برنامه‌ریزی‌هایمان را انجام دهیم.»

او می گوید علی رهبری به عنوان یک هنرمند مستقل به رییس جمهوری اسلامی نامه نوشته است و مسئولیت این نامه با بنیاد رودکی نیست.

حسین نوش آبادی، سخنگوی ارشاد اسلامی علی رهبری را به صبر و حوصله دعوت کرده و گفته است: «با توجه به اینکه ارکستر بعد از سال‌ها تعطیلی و با بدهی‌های فراوان فعالیت خود را آغاز کرد، طبیعی است که مشکلاتی برای این ارکستر وجود داشته باشد؛ اما وزارت ارشاد و معاونت هنری و حتی شخص رییس‌جمهور به هیچ عنوان اجازه نخواهند داد تا این ارکستر‌ها تعطیل شود.»

علی رهبری در دورانی که محمد حسین صفار هرندی وزارت ارشاد اسلامی را به عهده داشت نامه سرگشاده ای نوشت و از تنگناهای مالی گلایه کرد و سپس در اعتراض به بی توجهی مسئولان ایران را ترک کرد.

علی رهبری تحصیلاتش را در آکادمی موسیقی وین به پایان رسانده و در این مدت با بیش از ۱۲۰ ارکستر بین‌المللی در سراسر جهان همکاری کرده است. «خون ایرانی» روی سل از آثار شاخص او به شمار می آید.

در همین زمینه:

نخستین گام‌های نه چندان بلند ارکستر سمفونیک تهران

اهمیت ارکستر سمفونی تهران در دعوای بین دولت و مجلس

Share