Share

دادگاه انقلاب شهر بوکان در آذربایجان غربی، آسو (ئاسو) سهرابی، نوجوانی که در ۱۷ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده بود را به اعدام (قصاص) محکوم کرد.

edam

به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسو سهرابی متولد ۱۴شهریور ۱۳۷۴ است و در سال ۱۳۹۱، هنگامی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت به اتهام قتل یک شهروند بوکانی بازداشت و روانه زندان شده بود.

حکم اعدام او روز شنبه گذشته از سوی دادگاه انقلاب ابلاغ شد.

در ایران سن مجازات کیفری کودکان برای پسران ۱۵ سال و برای دختران ۹ سال تعیین شده است. در کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون حقوق کودک اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال ممنوع است.

قانون مجازات اسلامی جدید، اعدام کسانی که در کودکی مرتکب قتل شده‌اند را منوط به آزمایش رشد عقلی کرده است ولی حتی پس از اجرای این قانون نیز مواردی از اعدام کودکان بزهکار اجرا شده است. مسئولان قضایی ایران با این توجیه که مجرمان در زمان ارتکاب عمل، رشد عقلی و بلوغ کافی داشته‌اند و به ماهیت جرم خود آگاه بوده‌اند دستور این اعدام‌ها را صادر می‌کنند.

در هفته‌های گذشته فاطمه سالبهی که به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده بود، در سن ۲۳ سالگی در شیراز به دار آویخته شد و صمد ذهبی که هنگام یک نزاع با شلیک گلوله یک نفر را کشته بود و به‌هنگام ارتکاب جرم ۱۷سال سن داشت نیز اعدام شد.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد میلاد عظیمی که در ایران به اتهام قتل مردی در ۱۷ سالگی بازداشت شده است، در خطر اعدام قرار دارد.

ایران، عربستان، پاکستان و سودان تنها کشورهایی هستند که همچنان به اعدام کودکان ادامه می‌دهند. ایران پس از چین، دومین تعداد اعدام در جهان را دارد.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز دوشنبه چهارم آبان در گزارشی در مورد افزایش ۲۵ درصدی شمار اعدام‌ها در این کشور هشدار داد و گفت از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، حدود ۷۰۰ تن در ایران اعدام شده‌اند.

احمد شهید پیش‌بینی کرد که شمار اعدام‌ها تا پایان سال جاری میلادی به بیش از هزار نفر خواهد رسید و این رقم یعنی افزایش ۲۵ درصدی اعدام‌ها در ایران.

Share