Share

چهارمین جشنواره کتاب آسیای میانه، جمعه ۶ نوامبر با رونمایی از کتاب «سرزمین چهل قبیله» نوشته فریده  هیئت و «خان‌های غایب دشت خالی» نوشته رابرت رایت آغاز به کار کرد. این جشنواره به مدت چهار روز ادامه دارد.

IMG_0082

این جشنواره با دو زبان، زبان انگلیسی و روسی برگزار می‌شود

در چهارمین جشنواره کتاب آسیای میانه ۳۰۰ نویسنده از ۲۰ کشور شرکت کرده‌اند که حدود ۴۰ نفر از این نویسندگان به عنوان مهمان ویژه در جشنواره حضور دارند. برنامه‌های داستانخوانی‌ها و همایش‌‌های جشنواره در مراکز مختلف در شهرهای لندن و کمبریج برگزار می‌شود. برنامه‌های روز جمعه در مرکز ترکی «یونس عمره» در خیابان ماپل استریت در مرکز لندن برگزار شد.

جشنواره کتاب آسیای میانه را کاتارینا، شاهزاده صربستانی افتتاح کرد. او در سخنرانی‌اش به این موضوع اشاره کرد که خوانندگان بریتانیایی از نویسندگان آسیای میانه بسیار کم می‌دانند و از فعالیت‌های اشخاصی قدردانی کرد که نخستین گام‌ها را برای ساختن پلی بین خوانندگان انگلیسی‌زبان و نویسندگان آسیای میانه برداشته‌اند.

IMG_0081

یکی از برنامه‌های برجسته روز اول جشنواره کتاب آسیای میانه نکوداشت کازات اخمتوف، از مهم‌ترین نویسنده‌های قرقیزستان بود. عبدالرحمان بیلگیج، سفیر ترکیه در بریتانیا و گلناره اسکاکوا، سفیر قرقیزستان در بریتانیا حضور داشتند و سخنرانی کردند. آن‌ها ویژگی‌های رمان «آرهات» نوشته این نویسنده فقید قرقیزستانی را برشمردند.

IMG_0095

گروه موسیقی اویغوری نیز بین برنامه‌ها ترانه و موسیقی محلی خود را اجرا کردند

فریده  هیئت و رابرت رایت در مراسم رونمایی از کتاب‌هایشان، تجربه‌های خود در کشور‌های مختلف آسیای میانه را با حاضران در مبان گذاشتند. فریده  هیئت در سخن‌رانی‌اش از عروس‌ربایی صحبت کرد که یکی از موضوع‌های محوری کتاب او نیز هست.

«سرزمین چهل قبیله» آوریل سال جاری در ۳۹۲ توسط انتشارات سیلک راود میدیا منتشر شده است. با فریده  هیئت، نویسنده این کتاب گفت‌و‌گو کرده‌ام. فریده  هیئت می‌گوید بعد از سال‌ها زندگانی در قرقیزستان و ازبکستان به این نتیجه رسیده است که زندگی مردم این کشور‌ها را در قالب رمان بهتر می‌توان روایت کرد. گفت‌و‌گو با او را می‌شنوید:

Share