Share

شمار آهوان در پناهگاه حیات وحش «شیر احمد» شهرستان سبزوار که در سال ۱۳۸۸ حدود دو هزار و ۸۶۴ رأس بود اکنون به کمتر از ۳۶۰ راس رسیده است.

ahoo-sabzewa

محمدعلی عمارلو، رئیس اداره محیط ‌زیست سبزوار، شنبه ۱۶ آبان به خبرگزاری مهر گفت که «خشکسالی‌های پی‌درپی، چرای بی‌رویه مراتع، تخریب و کوچک شدن زیستگاه‌ها و جزیره‌ای شدن آن‌ها در برخی مناطق، معدنکاری‌های بدون ارزیابی، جاده کشی‌ها و ایجاد راه‌های متعدد در مناطق کوهستانی و شکار بی‌رویه» از مهم‌ترین مخاطرات عمده حیات‌وحش این شهرستان به شمار می‌رود.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار روزگاری دومین زیستگاه مهم آهو در ایران به‌شمار می‌رفت و پس از منطقه موته در اصفهان بیشترین جمعیت آهو را در خود جای داده بود.

به گفته رئیس اداره محیط زیست سبزوار همچنین وجود ۲۰ تا ۲۵ گله گوسفند در قسمت‌هایی از این پناهگاه در اوایل امسال و زمان تولد بره‌آهو‌ها به‌عنوان حساسترین فصل زیست آهوان، جمعیت آهوان منطقه را در معرض تهدید قرار داده و اشغال زیستگاه توسط دامداران در‌‌نهایت منجر به متفرق شدن شماری از آهوان این منطقه تا شعاع حدود ۴۰ کیلومتری و از بین رفتن تعدادی از آن‌ها توسط سگ‌های گله شده است.

او افزوده: «استفاده بیش ‌از حد کشاورزان از مراتع، خسارت‌های سنگینی را به پناهگاه شیر احمد وارد کرده، چراکه با کمبود علوفه آهوان مجبورند برای تغذیه خود از محدوده تحت پوشش خارج شوند و به همین علت آهوان در معرض انواع آسیب‌ها قرار خواهند گرفت.»

به گفته محیط‌بانان استان خراسان رضوی تجهیزات آن‌ها در قبال تجهیزات شکارچیان غیرمجاز، بسیار معمولی است و کارایی لازم را ندارد. آن‌ها می‌گویند که صدور بی‌رویه پروانه حمل اسلحه شکاری موجب برتری تعداد اسلحه و شکارچیان بر محیط‌بانان شده است.

محمود از جمله محیط بانانی است که گفته طبق استانداردهای تعریف‌شده به ازای هر سه ‌هزار هکتار باید نسبت به‌کارگیری یک محیط‌بان اقدام شود اما به دلیل کمبود نیروی انسانی این رقم در مناطق حفاظت‌شده ازجمله شیر احمد به ٣٠‌هزار هکتار به ازای یک محیط‌بان می‌رسد و طبیعی است که نگهبانی از این محدوده عملاً از عهده یک محیط‌بان خارج است.

Share