Share

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، همراه با دو فعال حقوق بشر دیگر نشان ملی «لژیون دونور» را از فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه دریافت کرد.

arton18789

عبدالکریم لاهیجی، صدیقی کبا و میشل بلوم در کاخ الیزه از فرانسوا اولاند نشان ملی لژیون دونور را دریافت کردند – عکس از سایت فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

سایت فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، جمعه ششم نوامبر/ ۱۵ آبان گزارش داد که فرانسوا اولاند در کاخ الیزه نشان ملی لژیون افتخار را به عبدالکریم لاهیجی، رئیس این فدراسیون به همراه صدیقی کبا و میشل بلوم، رؤسای افتخاری فدراسیون اعطا کرد.

در این مراسم رئیس جمهوری فرانسه با تمجید از شجاعت مدافعان حقوق بشری که جان خود را به خطر می‌اندازند، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر را نماینده آن‌ها دانست.

اولاند همچنین گفت که فرانسه باید در سطحی دیپلماتیک در «محافظت از مدافعان حقوق بشر» دخالت کند و متعهد شود که از تمام فرصت‌ها برای این کار بهره ‌می‌گیرد.

میشل بلوم، وکیل دادگستری فرانسه و رئیس پیشین این فدراسیون از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶، نشان «افسر اعظم»، صدیقی کبا، وکیل دادگستری سنگال و وزیر دادگستری این کشور و نیز رئیس پیشین فدراسیون از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ نشان «فرمانده» و عبدالکریم لاهیجی، وکیل دادگستری و رئیس کنونی این فدراسیون نشان «شوالیه» را دریافت کردند.

نشان ملی لژیون دونور بالاترین نشان افتخار ملی فرانسه است که از سال ۱۸۰۲ و زمان زمامداری ناپلئون بناپارت در سه رده داده می‌شود.

سومین رده این نشان، نشان شوالیه است که برای کمک‌های نظامی، فرهنگی، علمی یا اجتماعی به فرانسه و جهان به کسانی که شهروند فرانسه نیستند اعطا می‌شود.

این سه فعال حقوق بشر، توجه رئیس‌جمهوری فرانسه را به وضعیت ده‌ها تن از مدافعان حقوق بشر آنگولا که در حبس به سر می‌برند به ویژه در کشورهای آذربایجان، ایران، مصر جلب کردند و در ادامه گفتند «فعالیت نظام‌مند دیپلماسی فرانسه برای کسب آزادی این مدافعان» و به طور کلی محافظت از مدافعان حقوق بشر و آزادی دفاع از حقوق بشر در سطح جهان، دارای اهمیت است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در سال ۱۹۲۲ تأسیس شد و ۱۷۸ سازمان عضو در ۱۲۰ کشور دارد.

به تازگی سوهیر بالحسن و پاتریک بدُوَن، رؤسای این فدراسیون در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ و  ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ از رئیس جمهوری فرانسه نشان ملی لژیون دونور را دریافت کرده بودند.

Share