Share

نماینده معاونت راهبردی قوه قضائیه در کمیته پیشگیری از خشونت از افزایش ۱۷ درصدی ورودی پرونده‌ها به دادگاه‌های کیفری استان‌ها خبر داد و گفت بیشترین اتهامات در این پرونده‌ها طی پنج سال گذشته مربوط به ضرب و جرح است.

fight

به گزارش خبرگزاری فارس، قنبرنژاد، نماینده معاونت راهبردی قوه قضائیه در کمیته پیشگیری از خشونت شنبه ۱۶ آبان، در اولین جلسه کمیته ملی پیشگیری از خشونت با اعلام این که شمار پرونده‌های ارائه شده به دادگاه کیفری استان در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ به ۲۰ هزار عدد افزایش یافت، گفت: «ضرب و جرح، توهین، تهدید و تخریب جزو ۱۰  اتهام نخست کشور است».

نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه ایران گفت استان‌های چهار محال و بختیاری، اردبیل، کهکیلویه و بویر احمد و البرز بیشترین تعداد پرونده‌های نزاع و ضرب و جرح را دارند.

به گفته این مقام قوه قضاییه در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی کمترین تعداد نزاع و ضرب و جرح گزارش شده است.

خشونت و پرخاشگری سالانه صد‌ها هزاران قربانی در ایران به جای می‌گذارد. آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۳ دست‌کم ۵۹۰ هزار نفر در ایران بر اثر درگیری و نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

بر اساس آماری که قنبرنژاد ارائه داد استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان در سال ۹۳ نسبت به جمعیت‌شان، بیشترین پرونده‌های قتل و استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان بیشترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه همچنین از افزایش ۹۸ درصدی مزاحمت برای زنان و دختران نسبت به سال ۹۱ خبر داد و گفت: «یک هزار و ۳۱۳ مورد تجاوز به عنف در سال ۹۳ گزارش شده که این تعداد نسبت به سال ۹۲، ۳۰ فقره کاهش داشته است».

به گفته قنبرنژاد ۵۰ درصد این خودکشی‌ها از طریق حلق‌آویز کردن، ۹ درصد در اثر مسمومیت دارویی و هفت درصد با سلاح گرم صورت گرفته است.

Share