Share

قرارگاه سایبری سپاه صاحب الامر قزوین  از شناسایی و بازداشت تعدادی از «مدیران گروه‌های شبکه‌های اجتماعی» در این شهر خبر داد.

Sepahe_Pasdaran(1)
خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، عصر شنبه شانزدهم آبان‌، اعلام کرد که تعدادی از مدیران گروه‌های شبکه‌های اجتماعی در شهر قزوین بازداشت شدند.

این خبرگزاری به نقل از سپاه صاحب‌الامر قزوین اعلام کرده است که مدیران ۱۷۰ گروه فعال در شبکه‌های مجازی موبایلی را که «متهم به فعالیت در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی هستند»، شناسایی کرده و تعدادی از آن‌ها را به مراجع قضایی تحویل داده است.

اتهام این افراد «تسهیل شیوه دست‌یابی کاربران به مطالب مستهجن از طریق راه‌اندازی گروه در شبکه‌های موبایلی، انتشار متون مبتذل و مستهجن و انتشار مطالب توهین آمیز به قومیت‌ها و چهره‌های شاخص ملی و مذهبی» اعلام شده است.

جزئیات بیشتری در باره اینکه بازداشت‌شدگان عضو کدام یک از شبکه‌های مجازی هستند منتشر نشده است. این بازداشت‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که فشارهای سیاسی و امنیتی برای مسدود شدن تلگرام در ایران افزایش یافته است.

هفته گذشته «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای» با مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام مخالفت و تصمیم‌گیری در باره آن را به آینده موکول کرد. به رغم این تصمیم، محمدرضا فرنقی‌زاد مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدام دولت برای مسدود کردن برخی از کانال‌های تلگرام خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در واکنش به این خبر، پنجسنبه ۱۵ آبان گفت: «تلگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر در صورتی فیلتر می‌شوند که وارد فضای غیر اخلاقی شوند».

پاول دوروف، مؤسس پیام‌رسان تلگرام، مهرماه امسال از درخواست دولت ایران برای جاسوسی از شهروندانش خبر داد و گفت که این درخواست را رد کرده است. او سه‌شنبه ۱۳ آبان گفت: «دولت ایران درخواست برای به کارگیری هر گونه ابزار جاسوسی از تلگرام را انکار کرده و گفته است منبع درخواست‌هایی که من دریافت کرده‌ام جعلی‌ است و هیچ مقام قانونی بالاتری آن را تایید نکرده است».

دولت ایران از روز چهارشنبه ۱۳ آبان دسترسی به برخی از کانال‌های تلگرام را مسدود کرده است.

Share