Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات گفت که رسانه‌ باید ابتدا واقعیت را بگوید و بعد به نقد برسد و سپس به مردم امید بدهد.

rouhani

رئیس‌ جمهوری ایران، یکشنبه ۱۷ آبان با حضور در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات به نقش مطبوعات و رسانه‌ها و اهمیت بالا بردن «امید» در میان مردم و «نقد منصفانه» پرداخت و گفت: «انتقاد‌ها حق رسانه‌هاست، اما نقد منصفانه است و البته باید به نقد منصفانه نیز پاسخ مسئولانه داده شود».

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان این که امروز «امید در سراسر کشور تبلور بیشتری دارد»، امید را  لازمه «پیاده شدن اقتصاد مقاومتی»، «سرمایه‌گذاری خارجی»، و «افزایش صادرات نفتی» دانست و اضافه کرد: «البته تعداد آن رسانه‌هایی که ناامیدی را به جامعه تزریق می‌کنند بسیار اندک هستند. درعوض رسانه‌هایی که به نفع مردم کوشش می‌کنند، بسیارند. من از همه رسانه‌هایی که چه حامی هستند و چه منتقد تشکر می‌کنم. اما نمی‌توانم از رسانه‌ای و از کسانی که از اخلاق حرفه‌ای مطبوعات فاصله می‌گیرند تجلیل کنم. نمی‌توانم از رسانه‌هایی که بذر ناامیدی را در میان مردم می‌پاشند، تشکر کنم».

روحانی در انتقاد به عملکرد برخی از رسانه‌ها گفت: «متاسفانه برخی نشریات و رسانه‌ها که با پول بیت‌المال اداره می‌شوند، پول بیت‌المال را علیه حاکمیت استفاده می‌کنند و با هزینه دولت علیه دولت رفتار می‌کنند».

بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ایران با شعار «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» از شنبه ۱۶ آبان در مصلای تهران آغاز شد و جمعه ۲۲ آبان پایان خواهد یافت.

در این نمایشگاه حدود ۷۰۰ رسانه در ۹ گروه «عمومی و خانواده، دین و اندیشه، فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی، آموزشی تخصصی، محلی و منطقه‌ای، مؤسسات مطبوعاتی، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها» و در قالب ۶۰۰ غرفه حضور دارند.

شماری از رسانه‌های محافظه‌کار و منتقد دولت روحانی مانند روزنامه‌های  کیهان و وطن‌امروز، خبرگزاری‌های فارس و تسنیم و هفته‌نامه ۹ دی  از حضور در این نمایشگاه انصراف دادند.

توقیف و تعطیلی مطبوعات در ایران

رئیس جمهوری ایران با تأکید بر این که «کلمه توقیف و تعطیل باید آخرین کلمه در یک رسانه باشد» به لزوم داشتن «نظام مطبوعات با قوانین روشن» اشاره کرد و گفت: «هر مأمور امنیتی معیار مطبوعات نیست».

روحانی در ادامه از مصونیت برخی از رسانه‌ها از تعطیلی و توقیف انتقاد کرد و گفت: «نمی‌توان در یک کشور برخی رسانه‌ها برای همیشه از تعطیلی و توقیف مصون باشند و حاشیه امنی داشته باشند و نه تنها هرچه می‌خواهند بنویسند که نقش پلیس مخفی را ایفا کنند به طوری که از برخی نشریات می‌توان فهمید فردا چه کسی بازداشت یا توقیف می‌شود و ریختن آبروی چه کسی در دستور کار است».

ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان و نقض کننده آزادی بیان و مطبوعات به شمار می‌آید.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان گزارشگران بدون مرز، در میان ۱۸۰ کشور، ایران از حیث آزادی مطبوعات در رتبه ۱۷۳ قرار دارد.

سازمان خانه آزادی نیز در گزارشی که ۱۰ اردیبهشت ۹۴ منتشر کرد اعلام کرد که جایگاه ایران از نظر آزادی مطبوعات در میان ۱۹۹ کشور در رتبه ۱۹۱ است.

Share