Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران خبر بازداشت مدیران شبکه‌های اجتماعی در قزوین را «کذب» خواند و درباره بازداشت‌های اخیر خبرنگاران گفت که «همه افراد بازداشت شده خبرنگار نیستند».

mohseni egehei

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ظهر یکشنبه ۱۷ آبان، درباره خبر دست‌گیری و بازداشت تعدادی از مدیران گروه‌های‌ فعال در شبکه‌های اجتماعی در شهر قزوین گفت که این خبر «کذب» است و توضیح داد: «بنده با دادستان تماس برقرار کردم و اوضاع را جویا شدم که ایشان هم چنین خبری را رد کردند.»

اژه‌ای در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که پرسید «آیا عضویت در شبکه تلگرامی یک رسانه وابسته به دولت انگیس جرم است» گفت که این شبکه‌ها «هیچ وقت قصد خیر درباره ایران ندارند» و توصیه کرد که کاربران «دقت کنند».

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه درباره عضویت کاربران ایرانی در این شبکه‌ها گفت: «هر چند ممکن است این کار در نگاه اول ظاهر مجرمانه نداشته باشد، اما در ‌‌نهایت موجب گرفتاری برای خودشان خواهد شد».

خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، عصر شنبه شانزدهم آبان‌، به نقل از سپاه صاحب‌الامر قزوین اعلام کرد که مدیران ۱۷۰ گروه‌ فعال شبکه‌های اجتماعی و مجازی موبایلی در شهر قزوین بازداشت شدند.

در این گزارش اتهام این افراد «فعالیت در حوزه‌های ضدامنیت اخلاقی»، «تسهیل شیوه دست‌یابی کاربران به مطالب مستهجن از طریق راه‌اندازی گروه در شبکه‌های موبایلی»، «انتشار متون مبتذل و مستهجن» و «انتشار مطالب توهین آمیز به قومیت‌ها و چهره‌های شاخص ملی و مذهبی» عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:بازداشت شماری از «مدیران شبکه‌های اجتماعی» در قزوین

محسنی اژه‌ای، هم‌چنین درباره بازداشت‌های اخیر خبرنگاران، ارتباط این افراد را «با فرد خاصی» تکذیب کرد و گفت همه افراد بازداشت شده خبرنگار نیستند.

طی هفته گذشته، تعدادی از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب بازداشت شدند. عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دولت محمد خاتمی، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز، ستون‌نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی، خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا، از جمله این روزنامه‌نگاران هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به این بازداشت‌ها، چهارشنبه ۱۳ آبان در جلسه هیأت دولت گفت که نباید از واژه «نفوذ دشمن» سوء استفاده شود و نباید به این بهانه برای افرادی پرونده سازی کرد.

بیشتر بخوانید: روحانی: نباید با کلمه «نفوذ» بازی کرد، بی‌خود پرونده‌سازی نکنیم

Share