Share

یک نماینده مجلس ایران می‌گوید حسین همدانی از فرماندهان سپاه ایران که یک ماه پیش در سوریه کشته شد، بر اثر سانحه رانندگی جانش را از دست داد. پیشتر گفته می‌شد که او توسط نیروهای داعش کشته شد.

Hossein-Hamedani

اسماعیل کوثری، رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران، عصر چهارشنبه ۱۷ آبان به خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان گفت که «سردار همدانی وقتی در حال حرکت به سوی منطقه بود، به دلیل باریک بودن جاده و زیاد بودن سرعت، خودروی وی هنگام سبقت از یک کامیون واژگون و بر اثر این حادثه شهید همدانی دچار ضربه مغزی شد.»

او درباره اینکه چرا به حسین همدانی «شهید» گفته می‌شود، افزود: «دلیل اینکه ما به ایشان می‌گوییم شهید، این است که وی هم هجرت کرد و هم مجاهدت.»

روابط عمومی سپاه پاسداران در این باره با انتشار اطلاعیه‌ای گفته بود حسین همدانی از «مدافعان حرم» بود و عصر روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ «در حین انجام مأموریت‌های مستشاری» در حومه شهر حلب به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) کشته شد.

 «مدافعان حرم» شیعیانی هستند که در دفاع از حرم زینب کبری در سوریه می‌جنگند. مقبره زینب کبری، خواهر سومین امام شیعیان در هفت کیلومتری دمشق و نزدیک به فرودگاه این شهر است.

با این حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود همدانی با سه نفر همراه بوده که در حادثه خودرو و در صحنه شناسایی «به شهادت رسید.»

حسین همدانی یکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران منطقه غرب در استان‌های کردستان و همدان و از فرماندهان جنگ هشت ساله ایران و عراق بود.

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، حسین همدانی و ۳۱ مقام ایرانی دیگر را به دلیل نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی تحریم و از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. همچنین کلیه دارایی‌های این مقامات در اروپا مسدود شد.

از ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تا حدود یک ماه پیش، بیش از ۶۰ نفر از اعضای سپاه‌ پاسداران در این درگیری‌ها کشته شدند.  از یک ماه پیش تاکنون دست‌کم ۴۰ کشته  از اعضای سپاه پاسداران به رقم پیشین افزوده شده است.

Share