Share

آلودگی‌های تالاب انزلی در شمال ایران به طور روز افزون در حال افزایش است و به همین دلیل ممکن است این تالاب از فهرست ۱۰ تالاب بر‌تر کنوانسیون جهانی رامسر خارج شود.

anzali

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، دوشنبه ۱۸ آبان در گزارشی با اشاره به این «خطر و نگرانی» نوشت که «‌وضعیت چنان نگران‌کننده است که نام تالاب انزلی در سیاهه‌ سرخ تالاب‌های در خطر نابودی قرار گرفته است.»

تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین تالاب‌های ایران و یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌های آبی به‌شمار می‌رود.

این گزارش مشکل مهم مرداب را «آلودگی روز افزون آب آن» بیان می‌کند و می‌افزاید: «تقریباً فاضلاب تمام خانه‌های مسکونی و اغلب کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی واقع در اطراف مرداب به درون آن‌ یا به داخل رودخانه‌هایی که به مرداب می‌ریزند، سرازیر می‌شوند».

یک ‌سال از زمانی که طومار مردم انزلی برای نجات تالاب این شهر به دست معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسید، گذشته است. با این وجود، وضعیت تالاب انزلی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

محمدعلی نجفی، استاندار گیلان نیز مهرماه گذشته گفت تالاب انزلی به‌عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی قدیمی در حال مرگ است و عمق آب آن از ۱۱ متر به یک‌ونیم متر کاهش پیدا کرده است.

هر سال بیش از ۳۲ میلیون مترمکعب فاضلاب خانگی و حدود دو میلیون لیتر سموم از طریق مزارع کشاورزی وارد محیط تالاب انزلی می‌شود.

Share