Share

تداوم سوت‌های اشتباه علیه تیم فوتبال پرسپولیس چنان شائبه برانگیز شده که جامعه داوران فوتبال ایران را هم سردرگم کرده است. یدالله جهانبازی، داوری که امسال برای دومین بار اشتباهاتی تأثیرگذار در جریان بازی پرسپولیس داشته، به خبرگزاری تسنیم گفته است: «متأسفانه اشتباهات داوری همه به ضرر پرسپولیس بوده که این مساله هم از بدشانسی ما و کمیته داوران است.»

2- maziar

اما آیا این‌ اشتباه‌ها فقط از سر بدشانسی هستند؟

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم پرسپولیس بعد از قریب به یک دهه حضور در فوتبال ایران (به‌عنوان کمک‌مربی و سرمربی تیم ملی و حالا سرمربی پرسپولیس)، لب به انتقاد از داوران باز کرده و با ادبیاتی تند گفته است: «این داوری مایه ننگ فوتبال است.»

او در کنفرانس خبری بعد از بازی ذوب آهن که به شکست تیم پرسپولیس و حذف شدن این تیم از جام حذفی ایران انجامید، از یدالله جهانبازی خواست تا به رستوران برود و برای خودش گریه کند.

پرسپولیس بنا به ادعای سایت بانک ورزش، در فصل جاری و جام حذفی بیشترین آسیب را از داوری‌ها دیده و این مساله به اعتقاد علی‌اکبر طاهری، سرپرست باشگاه پرسپولیس، به‌صورت مستقیم به کینه فدراسیون فوتبال از وزارت ورزش (به‌عنوان متولی اصلی باشگاه پرسپولیس) ارتباط دارد.

علی‌اکبر طاهری در پایان دیدار ذوب‌آهن و پرسپولیس، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است: «فدراسیون فوتبال داوران را علیه ما توجیه می‌کند تا وزارت ورزش را مقابل مردم و هواداران پرسپولیس ناکام نشان دهد.»

فدراسیون فوتبال تا به‌حال پاسخی به این اظهارات نداده است.

تکرار یک عذرخواهی

 ید‌الله جهانبازی، داور بازی تیم‌های ذوب آهن و پرسپولیس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از هواداران تیم پرسپولیس عذرخواهی کرده است: «هواداران پرسپولیس اعتقاد به‌دست‌های پشت پرده دارند. شب گذشته به اصفهانیان گفتم که اگر پرسپولیسی‌ها به من شک دارند، حاضرم در هر مرجعی حاضر شوم و پاسخگوی شبهات باشم. مطمئن باشید هیچ‌ چیزی در این اشتباه دخیل نبوده و شک نکنید که داوران پاک هستند. بیش از ۱۵۰، ۱۶۰ تماس بدون پاسخ داشته‌ام که در این میان برخی از هواداران پرسپولیس هم شماره تلفنم را پیدا کرده و از طریق پیامک مرا تهدید کردند. البته به آن‌ها حق می‌دهم که ناراحت باشند، چون تنها امید تیم‌شان به جام حذفی بود که از این رقابت‌ها حذف شدند.»

جهانبازی اما اولین داوری نیست که به خاطر اشتباه‌های تأثیرگذارش از هواداران پرسپولیس عذرخواهی می‌کند. این در حالی است که بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال، داوران از هرگونه اظهارنظر در مورد قضاوت خود یا کارشناسی فنی سایر داوران منع شده‌اند و هر داوری که در پایان بازی با رسانه‌ها گفت‌وگو کند، براساس قانون بین چهار جلسه تا یک فصل از قضاوت محروم می‌شود.

اما اتفاق‌های هفته‌های اخیر در فوتبال ایران داوران را به واکنش در رسانه‌ها واداشته است. واکنش‌هایی که بیشتر عذرخواهی از هواداران هستند.

2- maziarبلافاصله بعد از بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن در جام حذفی و حوادثی که در آن رخ داد، مازیار ناظمی، به‌عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «این‌که در سه بازی مهم پرسپولیس داوران اشتباه می‌کنند و بعد از مردم حلالیت می‌طلبند کلی عجیب است. قرار است وزارت به‌زودی به وضع اسفبار داوری‌ها ورود کند و این بساط مشکوک و دل‌آزار برای هواداران جمع شود یا حداقل ما هم فریادی زده باشیم کنار بقیه.»

او در صفحه اینستاگرام خود تصویری از صحنه اخراج نادرست بازیکن پرسپولیس را هم منتشر کرد.

این اولین واکنش مازیار ناظمی به خطاهای داوری در مورد پرسپولیس نیست. او پیش‌ از این هم یک بار در اول شهریور ماه امسال، با اشاره به اشتباه‌های داور بازی پرسپولیس و ذوب آهن در لیگ در اینستاگرامش نوشت: «نمی‌خواهم فقط یک حرفی بزنم برای دل‌خوشی هواداران محترم قرمز. ولی وضع داوری در بازی با ذوب‌آهن واقعا دل‌آزار بود. امروز هم توی وزارت به حضرات کفاشیان و عنایت این موضوع و حداقل چهار اشتباه فغانی با استفاده از نظر کارشناسان اعلام شد. امیدوارم فدراسیون فوتبال چاره‌ای کند و دوباره اشتباهات داوری برای هیچ تیمی در لیگ پیش نیاید.»

در آن زمان مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان به هواداری از تیم پرسپولیس محکوم‌ شد، اما این بار به نظر می‌رسد ماجرا از راس وزارت ورزش آغاز شده و مازیار ناظمی فقط بخشی از شنیده‌هایش را زودتر از بقیه در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده است.

نکته دیگر اما اظهارنظر ناظمی به‌عنوان سخنگوی وزارت ورزش است. او در گفت‌وگو با سایت ورزش سه گفته است: «سرپرست باشگاه پرسپولیس نامه‌ای به وزیر ورزش نوشت. در این نامه آمده که با توجه به تکرار اشتباهات داوری علیه پرسپولیس و به‌ویژه در بازی با ذوب‌آهن، این‌طور به نظر می‌رسد که داوری‌ها خارج از مستطیل سبز و قبل از بازی انجام می‌شود. وزیر ورزش پی‌نوشتی روی نامه سرپرست باشگاه پرسپولیس گذاشته که در آن سجادی به‌عنوان مسئول به این موضوع ورود کند و هیات رئیسه فدراسیون و کمیته داوران به وزارت ورزش بیایند و پاسخگو باشند.»

مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش به‌صورت مستقیم به تعیین خط مشی داوری‌ها در لیگ، در فضایی خارج از زمین فوتبال اشاره می‌کند.

طرح موضوع تعیین خط مشی داوری لیگ خارج از زمین فوتبال اتهام سنگینی را متوجه داوری فوتبال در ایران و کمیته داوران فدراسیون فوتبال می‌کند: «اجرای عدالت مشکل است ولی کارشناسان داوری اشتباهات را دیدند و بر آن صحه گذاشته‌اند. وقتی برای پرسپولیس در سه بازی پشت سر هم اشتباه سوت زده می‌شود شائبه برانگیز می‌شود.»

به نظر می‌رسد حالا کمیته‌ای تازه در وزارت ورزش برای نظارت بر عملکرد داوری در فوتبال ایران شکل خواهد گرفت. اما مساله اصلی این است که این کمیته دقیقاً چه ابزاری برای نظارت بر جامعه داوری فوتبال ایران خواهد داشت؟

دست بالای وزارت ورزش در برخورد با فدراسیون فوتبال اما شاید بحث مالی و سیاسی باشد. اهرمی که به فدراسیون فوتبال فشاری مضاعف به‌خصوص از نظر بودجه وارد می‌کند.

نامه و رونوشت

 حالا خبرگزاری فارس متن نامه‌‌‌ای را منتشر کرده که مازیار ناظمی به آن اشاره کرده بود. سرپرست باشگاه پرسپولیس برای محمود گودرزی، وزیر ورزش نوشته است: «در دیدار روز چهارشنبه ۱۳ آبان در چهارچوب رقابت‌های جام حذفی میان دو تیم پرسپولیس و ذوب‌آهن شاهد قضاوت ناعادلانه و یک‌طرفه داوران بودیم. همان‌گونه که در نامه‌های قبلی اشاره شد تبعات امنیتی و اجتماعی که آثار سوء و مخرب این‌گونه قضاوت‌ها به دنبال دارد موجب نگرانی بیش از پیش شده و ذهن تماشاگران را به این سمت سوق داده که گویی نتایج فوتبال خارج از مستطیل سبز و حتی پیش از آغاز مسابقات تعیین می‌گردد. لذا از وزیر محترم تقاضا دارم کمیته‌ای در خصوص بررسی قضاوت بازی مذکور تشکیل شود.»

خبرگزاری فارس پاراف وزیر ورزش را هم آورده است: «جناب آقای دکتر سجادی! ترتیبی اتخاذ شود که هر چه سریع‌تر معضل داوری بررسی و احقاق حق شود. ظاهرا قضاوت‌های پراشتباه به‌ویژه علیه باشگاه‌های پرطرفدار پرسپولیس، تراکتورسازی و … به‌صورت یک فعالیت معمول درآمده است. پیگیری تا حل مساله به‌طور جدی، ضروری است.»

سال اصلی اما این است که داوران لیگ برتر از این‌ به بعد چگونه باید زیر فشار فدراسیون فوتبال، رسانه‌ها، وزارت ورزش و کمیته پیگیری این وزارت، بازی‌های پرسپولیس را قضاوت کنند؟

Share