Share

یک وکیل دادگستری به دلیل پخش برنامه بحث‌برانگیز «فیتیله» از محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شکایت کرد.

محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

جعفر افشارنیا، وکیل دادگستری، امروز سه‌شنبه ۱۹ آبان به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته که افزون بر رئیس صدا و سیما، از محمد مسلمی، کارگردان و علیرضا آقایی، تهیه‌کننده برنامه «فیتیله» در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده است.

او این افراد را به «توهین و تشویش اذهان عمومی» متهم کرده است.

این وکیل دادگستری همچنین خبر داده که مهدی دواتگری، نماینده مراغه و عجب‌شیر در مجلس نیز شکایت دیگری را علیه صدا و سیما آماده کرده است.

در نمایش‌ روز جمعه ۱۵ آبان برنامه «فیتیله»، پدر و پسری ترک قصد ترک زودهنگام هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست‌وپا شکسته، هم به ترکی و هم فارسی، «بوی بدی» اعلام می‌کنند که از اتاق آن‌ها استشمام می‌شود. مدیر پذیرش هتل پس از بررسی متوجه می‌شود که فرزند این مسافر آذری، به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده و این بوی بد نیز از دهان این کودک پخش می‌شود.

آذربایجانی‌های معترض معتقدند که این برنامه توهین به ترک‌ها است. روابط عمومی صدا و سیما و محمد سرافراز رئیس این سازمان از پخش برنامه تلویزیونی «فیتیله» عذرخواهی کرده‌اند اما این عذرخواهی‌ها باعث فروکش کردن خشم ترک‌زبان‌ها نشد و آن‌ها روز دوشنبه به خیابان‌ها آمدند.

روز دوشنبه ۱۸ آبان ده‌ها نفر در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی و غربی دست به تجمع اعتراضی زدند. یگان‌های ویژه نیروهای امنیتی به مقابله با معترضان برخاستند و به آن‌ها حمله کردند. گزارش شده که در این اعتراضات دست‌کم دو نفر زخمی و شماری نیز بازداشت شده‌اند.

در سال‌های اخیر عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مورد اقلیت‌ها و قومیت‌ها، اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است.

سال ۹۲ نیز پخش سریال تلویزیونی «سریال کهن» از تلویزیون ایران با اعتراض‌هایی روبه‌رو شد. معترضان بر این باور بودند که این سریال به «بختیاری‌ها و قوم لر» توهین کرده است. به دنبال این اعتراضات، پخش سریال متوقف شد.

Share