Share

عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل و دبیر «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی» خبر داده که در نشست کمیته فیلترینگ در مورد فیلترشدن تلگرام تصمیم‌گیری خواهد شد.

Telegram

خرم‌آبادی به خبرگزاری مهر گفته که این نشست امروز چهارشنبه ۲۰ مهر برگزار نمی‌شود.

پیش‌تر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر داده بود که کمیته فیلترینگ امروز قرار است در نشستی درباره تلگرام تصمیم‌گیری کند اما خرم‌آبادی گفته که تصمیم‌گیری درباره تلگرام در جلسه آینده این کمیته بررسی خواهد شد.

او از «کانال‌های مستهجن» به‌عنوان یکی از دلایل فیلترشدن تلگرام سخن گفت و افزود: «بیش از ۹۵ درصد کانال‌های غیراخلاقی شبکه موبایلی تلگرام هنوز مسدود نشده و در دسترس کاربران ایرانی قرار دارد.»

خرم‌آبادی که خود از حامیان فیلتر شدن تلگرام است، گفت: «بسیاری از کانال‌های مستهجن و غیراخلاقی بعد از مسدود شدن، عنوان خود را از کانال عمومی به کانال خصوصی تغییر داده‌اند و بدون این‌که تغییری در ماهیت و محتوا‌هایشان صورت گیرد مجدداً با‌‌ همان کاربران قبلی کار خود را از سر گرفته‌اند.»

منابع خبری ایران هفته گذشته گزارش داده بودند که برخی کانال‌های موجود در پیام‌رسان تلگرام که رسانه‌های داخلی از آن‌ها با عنوان کانال‌های «مستهجن» یا «غیراخلاقی» نام برده‌اند، از دسترس کاربران خارج شده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات پیش‌تر اعلام کرده بود «درصورتی که کانال‌های مستهجن تلگرام مسدود نشود دولت نیز موافق فیلتر این شبکه اجتماعی خواهد بود.»

گفته می‌شود نزدیک به ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام استفاده می‌کنند.

آن‌چه موجب حساسیت تصمیم‌گیران جمهوری اسلامی ایران شده، معرفی امکان جدید کانال‌های ارتباطی در تلگرام است.

این ویژگی عملاً مسیر اطلاع‌رسانی غیرقابل کنترلی را فراهم می‌سازد که با هیچ‌کدام از روش‌های فعلی فیلترینگ هوشمند (مورد ادعای جمهوری اسلامی) نمی‌توان آن را محدود ساخت. بدین معنا ارتباطات کاربران در تلگرام همچنان ایمن است و تنها متولیان جمهوری اسلامی نسبت به آن احساس ناامنی می‌کنند.

Share