Share

روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به بازداشت شماری از روزنامه‌نگاران، بدون این‌که به نام سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، نهاد امنیتی بازداشت‌کننده آن‌ها اشاره کند، این سازمان را متهم کرده که با «پول، رسانه و سلاح‌هایی» که در اختیار دارد، «کلیدواژه نفوذ را به عنوان سرنیزه‌ای در پهلوی دولت و گلوگاه ملت فرو برده است.»

sepah

این روزنامه که در سرتاسر یادداشت خود به نام سپاه اشاره‌ای نکرده، جلوگیری از فعالیت شرکت‌های آمریکایی «مک دونالد» و «کی. اف. سی» و بازداشت چند روزنامه‌نگار توسط این نهاد نظامی را به عنوان «اوج فعالیت‌های ضدنفوذ» سپاه برشمرده و گفته که «با تهدید روزنامه‌نگاران پشتیبان دولت می‌کوشند تا با یک تیر دو نشان را هدف قرار دهند.»

روزنامه جمهوری اسلامی، کسانی را که «غوغای نفوذ» سر می‌دهند، متهم کرده که «بیشترین سهم را در ایجاد زمینه‌های رخنه دشمنان در عرصه‌های گوناگون کشور فراهم کرده‌اند.»

هفته گذشته اعلام شد که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پنج روزنامه‌نگار را بازداشت کرده است.

عیسی سحرخیز مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دولت محمد خاتمی، آفرین چیت‌ساز ستون‌نویس روزنامه ایران، احسان مازندرانی خبرنگار سابق پارلمانی و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان و سامان صفرزایی خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا، از جمله روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده هستند. اطلاعات سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای آن‌ها را «اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند» معرفی کرد.

همزمان با انتشار یادداشت روزنامه جمهوری اسلامی، یدالله جوانی، مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران در یادداشتی که در روزنامه جوان وابسته به سپاه، امروز چهارشنبه ۲۰ آبان نوشته هشدار داده با کسانی که «نفوذ» را مورد تردید قرار می‌دهند، باید برخورد شود.

در همین حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته درباره بازداشت روزنامه‌نگاران گفت «به نظر می‌رسد این مسأله به‌زودی قابل حل باشد.»

پیش‌تر نیز حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از بازداشت این روزنامه‌نگاران انتقاد کرده بود. او گفته بود: «این جوانان سرمایه‌های نظام هستند و نباید دلسردشان کنیم. انشاءالله همه چیز درست می‌شود.»

بحث نفوذ دشمن، پس از سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۲۵ شهریور در مقابل فرماندهان سپاه مطرح شد و در راهپیمایی ۱۳ آبان به صورت سازماندهی شده وارد شعار‌ها شد.

Share