Share

روز چهارشنبه ۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر، هزاران نفر در مرکز شهر کابل و نزدیکی ارگ ریاست جمهوری در اعتراض به سربریدن گروگان‌های هزاره به‌دست طرفداران گروه «دولت اسلامی» (داعش) دست به تظاهرات زدند. به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، ۲۰ هزار نفر تظاهرکننده از منطقه دشت برچی در غرب کابل که شیعه‌نشین است، به مقصد مرکز شهر در نزدیکی دروازه‌های ارگ ریاست جمهوری حرکت کردند.

Kabol Protests 11 Nov 2015

قربانیان هفت نفر شامل زنان و یک کودک بودند که هنگام مسافرت در زابل، گروگان گرفته شدند. تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردها و شعارهاشان دولت افغانستان را به اینکه در مقابل «جنایت طالبان و داعش» سکوت کرده است، متهم کردند.

جسدها روز سه‌شنبه در شهر غزنی تشییع شده بودند اما خانواده‌های قربانیان تابوت‌ها را به کابل فرستادند تا مجدد در این تظاهرات اعتراضی تشییع شوند. تظاهرات‌کنندگان در خیابان‌های کابل در حالی که تابوت‌های قربانیان را حمل می‌کردند، شعارهای «مرگ بر ارگ» و «استعفا، استعفا» دادند. آن‌ها همچنین پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان را مخاطب قرار می‌داد و از رئیس دولت می‌خواست که امنیت قوم هزاره را تأمین کند.
Kabol Protests 11 Nove 2015 yellow

مقام‌های محلی زابل در جنوب افغانستان روز یکشنبه ۱۷ آبان/ ۸ نوامبر اعلام کردند که شبه‌نظامیان وابسته به گروه «دولت اسلامی» (داعش) هفت نفر از غیرنظامیانی را که از ماه گذشته گروگان گرفته شده بودند، سر بریده‌اند. این هفت نفر به همراه ۲۴ نفر دیگر در مسیر هرات به کابل در حرکت بودند که توسط شبه‌نظامیان دستگیر شدند. تعدای از گروگان‌ها آزاد شدند، و ۸ نفر دیگر نیز پس از کشته‌شدن هفت گروگان به کمک نیروهای امنیت ملی افغانستان نجات یافتند.

گروگان‌ها متعلق به قوم هزاره‌اند که اکثر آن‌ها شیعه‌مذهب‌اند و در جنگ‌های قومیتی افغانستان در دوران طالبان نیز به آن‌ها خشونت می‌شد.

Share