Share

رویترز از سندی خبر داده که بر اساس آن مسکو طرح ۱۸ ماهه‌ای را برای سوریه تدارک دیده است. در این طرح بر تغییر قانون اساسی و انتخابات جدید تأکید شده اما نقش بشار اسد در آن ناروشن است.

سربازان ارتش سوریه در حلب

سربازان ارتش سوریه در حلب

این سند در هشت ماده تهیه شده و به‌گزارش رویترز در حال حاضر در سازمان ملل دست به دست می‌گردد.

در طرح روسیه از اصلاحات قانون اساسی سوریه صحبت شده که باید در ۱۸ ماه عملی شود. سپس انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

بر این اساس، هم اپوزیسیون و هم بشار اسد باید با این طرح موافقت کنند اما پیش از آن باید مشخص شود که چه گروه‌هایی از اپوزیسیون می‌توانند در مذاکرات شرکت کنند و کدام گروه‌ها پذیرفته نخواهند شد.

بنا به طرح روسیه روند اصلاحات نباید توسط بشار اسد راهبری شود. این مسئولیت را کسی برعهده خواهد گرفت که هم اپوزیسیون و هم رژیم بر سر انتخاب او توافق داشته باشند. در این‌باره به‌صراحت از استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه، نام برده شده است.

نکته قابل توجه در این سند این است که حضور بشار اسد در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری رد نشده است چرا که مسکو رابطه تنگاتنگی با اسد دارد.

بیش از یک ماه است که روسیه نه تنها با ارسال سلاح بلکه به‌طور مستقیم با حملات هوایی از رژیم اسد حمایت می‌کند. هدف این حملات مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) اعلام شده اما روسیه تمام گروه‌های مسلح را هدف قرار می‌دهد.

به‌تازگی نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره شرکت نیروی زمینی ارتش روسیه در جنگ سوریه مطرح شده است.

Share