Share

دولت ایران برنامه «مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای» را تصویب کرد.

ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در نتیجه مصرف انرژی به خود اختصاص داده‌اند.

ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در نتیجه مصرف انرژی به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هیأت دولت ایران شامگاه چهارشنبه ۲۰ آبان در مصوبه‌ای اعلام کرده که در این برنامه، «مشارکت در کاهش انتشار غیرمشروط و مشروط و موارد مربوط به سازگاری» همگی منوط به رفع محدودیت‌های اقتصادی، تکنولوژیکی و مالی جاری و به‌ویژه «تحریم‌های ناعادلانه‌ای» علیه ایران است.

دولت ایران اقداماتش را در مورد کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای «داوطلبانه» نامیده و برنامه مشارکت ملی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را در «بخش‌های کلان کاهش انتشار و آسیب‌پذیری و سازگاری» تصویب کرده است.

علی رجبی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ایران شهریور امسال گفته بود که سالانه در این کشور بیش از ۵۰۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای تولید می‌شودکه این رقم تا ۱۰ سال آینده به دو میلیارد تن خواهد رسید.

گازهای گلخانه‌ای که عبارتند از بخار آب، دی اکسید کربن، متان، اکسید نیتروژن، و اوزون؛ باعث گرمایش زمین می‌شوند. سه گروه عمده تولید گازهای گلخانه‌ای شامل نیروگاه‌های تولید برق، حمل و نقل جاده‌ای و استفاده از اتومبیل، کامیون و اتوبوس برای حمل و نقل مسافر و بار و پالایشگاه‌های تولید نفت و گاز می‌باشد.

۷۰ درصد از سهم ایران در تولید گازهای سمی مرتبط با بخش حمل و نقل جاده‌ای و همچنین سوزاندن گاز طبیعی است و بقیه مرتبط با تولید نفت و گاز.

بر پایه گزارش مؤسسه‌های تحقیقاتی، ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در نتیجه مصرف انرژی به خود اختصاص داده‌اند.

از دو سال گذشته و با روی کارآمدن حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران، دولت او اجرای طرح‌هایی را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در پیش گرفته است.

طرح‌هایی از قبیل ۲۰۰ پروژه مدیریت زیست‌محیطی خلیج ‌فارس که قرار است حداکثر تا سال۲۰۲۰، ۷۰ درصد از آلودگی‌های نفتی در هوا، دریا و زمین را کاهش دهد.

از دیگر طرح‌ها می‌توان به اجرای دقیق استاندارد تصفیه‌خانه‌های نفتی، تدوین طرح سه‌گانه برای توقف سوزاندن گازهای مشعل و از همه مهم‌تر بهینه کردن کیفیت بنزین اشاره کرد.

افزون بر این دولت ایران برنامه‌ای تحت عنوان «اقتصاد کم کربن» تدوین کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی باید عملیاتی شود.

Share