Share

علی باقری، مشاور ارشد وزیر کشور ایران گفته است که شورای نگهبان با استفاده از صنوق‌های رأیی که شفاف باشند، مخالف است.

entekhabat

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، باقری افزوده است: «استدلال شورای نگهبان این است که مطابق قانون رأی باید مخفی باشد و این مقدار شفافیت سبب می‌شود اگر برگه رأی تا نخورده باشد٬ رأی نوشته شده مشخص شود.»

به‌گفته او، وزارت کشور برای انتخابات استفاده از صندوق رأی کاملاً شفاف را پیشنهاد داده اما شورای نگهبان خواهان کاهش شفافیت صندوق‌های رأی است.

مشاور ارشد وزیر کشور گفته که وزارت کشور نمونه دیگر از صندوق‌های رأی را به شورای نگهبان داده و منتظر اظهار نظر این شورا در مورد این صندوق است.

باقری در حالی گفته که وزارت کشور منتظر پاسخ شورای نگهبان درباره صندوق رأی است که حسین امیری، قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور چند روز پیش گفته بود که این وزارتخانه نمونه صندوق به شورای نگهبان ارسال کرده و «یکی از آن‌ها مورد تأیید اعضای شورای نگهبان قرار گرفته است.»

به‌گفته امیری، «ویژگی این صندوق‌ها این است که در عین شفاف بودن برگه رأی در آن‌ها دیده می‌شود، اما رأی افراد قابل خواندن نیست.»

صندوق‌هایی که تا پیش از این در انتخابات‌ مختلف در ایران استفاده می‌شد، غیرشفاف بوده‌ و آرای ریخته شده در آن قابل مشاهده نبوده است.

نخستین بار حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران خرداد امسال خواهان استفاده از صندوق‌های رأی شفاف در انتخابات شد.

به‌گفته روحانی، «صندوق رأی باید صندوقی پلاستیکی و شفاف باشد تا همه آرای درون صندوق را از دور بینند و مقوا، پارچه، چسب و دوخته نباشد.»

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفند ۱۳۹۴ در ایران برگزار می‌شود.

وزارت کشور هزینه برگزاری این دو انتخابات را ۱۶۰ میلیارد تومان برآورد کرده است که از سوی دولت پرداخت می‌شود.

Share