Share

شهر اوزنابروک در آلمان اهدای جایزه صلح «اریش ماریا رمارک» به علی احمد سعید اسبر (آدونیس)، شاعر سوری را به بهار سال آینده موکول کرد. دبیرخانه جایزه صلح «اریش ماریا رمارک» در بیانیه‌ای که به این مناسبت انتشار داده، اعلام کرده که با دشواری‌هایی در سازماندهی اهدای این جایزه به آدونیس مواجه شده است.

 علی احمد سعید اسبر، معروف به آدونیس، شاعر سرشناس سوری

علی احمد سعید اسبر، معروف به آدونیس، شاعر سرشناس سوری

قرار بود ۲۰ نوامبر سال جاری جایزه صلح به ارزش ۲۵ هزار یورو به آدونیس اهدا شود. اما عده‌ای از نویسندگان و روشنفکران از اهدای جایزه صلح شهر اوزانبروک به این شاعر سوری انتقاد کرده بودند.

نوید کرمانی، برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان که قرار بود نطق معرفی آدونیس را ایراد کند، از انجام این کار خودداری کرد. اشتفان وایدنر، مترجم اشعار آدونیس به آلمانی نیز از اهدای جایزه صلح به این شاعر سوری انتقاد کرده و گفته بود: «آدونیس همواره شایستگی دریافت یک جایزه ادبی را دارد. اما اهدای جایزه صلح به او تحریک‌آمیز و یک‌جانبه به نظر می‌رسد.»

صادق العظم، اندیشمند سرشناس سوری و نویسنده کتاب «نقد اندیشه دینی» در مقاله‌ای که در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه منتشر کرده بود، از اهدای جایزه صلح به آدونیس به عنوان توهین و دهن‌کجی به دستاوردهای فرهنگی در سوریه و تلاش نویسندگان و شاعران و شهروندان سوری برای رسیدن به آزادی و نادیده گرفتن رنج و محنت پناهجویان سوری یاد کرده بود.

اپوزیسیون سوریه، کنشگران مدنی در جهان عرب و همچنین شورای مرکزی مسلمین در آلمان، آدونیس را متهم کرده‌اند که فاصله‌اش با حکومت بشار اسد را حفظ نکرده است.

دبیرخانه جایزه صلح شهر اوزنابروک اما می‌گوید شهر اوزنابروک با اهدای این جایزه به آدونیس قصد داشته از تلاش این شاعر سوری برای جدایی دین از سیاست و برابری جنسیتی زن و مرد در جهان عرب تقدیر کند.

توماس اشنایدر، مدیر «مرکز صلح اریش ماریا رمارک» گفته است این مرکز موفق نشده روشنفکران و اندیشمندانی را بیابد که در برنامه اهدای جایزه صلح به آدونیس، آثار و خدمات او را بررسی و تحلیل کنند.

به گفته او شهر اوزنابروک نمی‌خواسته به این محدودیت‌ها تن بدهد و از برنامه خود عدول کند و به یک برنامه تخفیف‌پیدا کرده و مختصر قناعت کند.

به گفته توماس اشنایدر، آدونیس از این حاشیه‌ها خشنود نیست. شهر اوزنابروک اما در گفت‌و‌گو با آدونیس خاطرنشان کرده که در هر حال و به رغم همه این اعتراضات جایزه صلح را به او اعطا خواهد کرد.

در همین زمینه:

اسلام، سکولاریسم، جنگ، مدرنیته و زنان از نگاه آدونیس

Share