Share

«فرناندو دل پاسو»، نویسنده بزرگ مکزیکی برنده جایزه معتبر سروانتس سال ۲۰۱۵ شد.

«فرناندو دل پاسو»، نویسنده بزرگ مکزیکی

«فرناندو دل پاسو»، نویسنده بزرگ مکزیکی

به‌گزارش آسوشیتدپرس، «اینیگو مندز دو ویگو» وزیر فرهنگ اسپانیا روز پنج‌شنبه ۱۲ نوامبر / ۲۱ آبان در مادرید این خبر را اعلام کرد.

«فرناندو دل پاسو»، یکم آوریل سال ۱۹۳۵ به‌دنیا آمد. او در دانشگاه خودمختار مکزیک در رشته اقتصاد و ادبیات تحصیل کرده و مدتی به‌عنوان مشاور فرهنگی و کنسول کل سفارت مکزیک در پاریس فعالیت کرد.

از  آثار ادبی این نویسنده می‌توان به «اخبار امپراتوری»، «پالینوروی مکزیک»، «غزل های روزانه»، «از A تا Z»، «پالینورو در پلکان»، «زیبای ۶۷، داستان یک جنایت»، «زیبایی و شعر در هنر عام مکزیک»، «مرگ به گرانادا می‌رسد» و «سفری به اطراف کیشوت» اشاره کرد.

جهان «دل پاسو» متأثر از  آثار نویسندگانی چون خوآن رولفو، ویلیام فاکنر، جیمز جویس و لوئیس کارول است.

او در سال ۱۹۶۹ به ایالت آیووای آمریکا و در سال ۱۹۷۱ به لندن مهاجرت کرد.

«دل پاسو» مدتی به‌عنوان روزنامه‌نگار با نشریاتی چون «خانه آمریکایی‌ها»، «فرهنگ مکزیکی»، «کلام و بشریت» و «بازگشت» همکاری و در بی‌بی‌سی و رادیو بین‌المللی فرانسه نیز کار کرده است.

او طراحی و نقاشی نیز می‌کند و آثارش در این زمینه در شهرهایی چون مادرید، پاریس، لندن و همچنین در آمریکا به نمایش گذاشته شده‌اند.

از جوایز دیگری که «دل پاسو» تاکنون دریافت کرده می‌توان به جایزه رمان مکزیک در سال ۱۹۷۵، جایزه مازاتلن ادبیات در سال ۱۹۸۸، جایزه ملی زبان‌شناسی و ادبیات سال ۱۹۹۱، جایزه نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا در سال ۲۰۰۷ و جایزه بین‌المللی آلفونسو ریه‌س در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد.

جایزه سروانتس معتبرترین جایزه ادبیات اسپانیایی‌زبان در جهان است و آن را «نوبل اسپانیایی» نیز می‌نامند. این جایزه به ارزش ۱۲۵ هزار یورو هر سال از سوی وزارت فرهنگ اسپانیا به نویسندگان اسپانیایی‌زبان اهدا می‌شود.

سال گذشته خوان دویتیسولو، نویسنده اسپانیایی برنده جایزه سروانتس شد.

Share