Share

از ایران خبر می‌رسد ۱۶ شهروند بهایی در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

ماموران وزرات اطلاعات صبح روز یک‌شنبه ٢۴ آبان با مراجعه به خانه‌های برخی شهروندان بهایی در شهرهای تهران، اصفهان و مشهد، ۱۶ نفر را بازداشت کرده‌اند.

فشارها بر بهاییان در ایران در طول سال‌ها گذشته افزایش یافته است

اسامی افراد بازداشت شده از این قرار است:

تهران: صهبا فرنوش، نگار باقری، نوا منجذب، یاور حقیقت، نوید اقدسی و هلیا مشتاق.

اصفهان: کیوان و پروین نیک‌آیین. یگانه آگاهی، متین جانمیان، عرشیا روحانی، نوید همت.

مشهد: ساناز اسحاقی، نیکا پاکزادان، فرزانه دانشگری و نغمه ذبیحیان.

درباره علت بازداشت این افراد خبری منتشر نشده است.

از سوی دیگر اداره اماکن نیروی انتظامی، ۱۵ واحد صنفی متعلق به شهروندان بهایی را در شهر‌های ساری، قائم‌شهر و تنکابن استان مازندران، پلمپ کرد.

یک شهروند بهایی در ایران با تایید این خبر به ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (خبرگزاری هرانا)، گفته است که پلمپ کردن این مغازه‌ها احتمالا به این دلیل است که صاحبان آن‌ها، روز شنبه ۲۳ آبان، مغازه‌های‌شان را تعطیل کرده‌ بودند.

شنبه گذشته یکی از تعطیلات مذهبی بهاییان بوده و صاحبان بهایی مغازه‌های پلمپ شده هم به آیین خود عمل کرده و مغازه‌های‌شان را باز نکرده بودند.

به گفته این شهروند بهایی در آیین بهاییت، ۹ روز تعطیل مذهبى وجود دارد که گاهی با تعطیلات رسمى در تقویم ایران همزمان نیستند: «در آیین بهایی، کسب و کار در این روز‌ها جایز نیست و بهاییان این روز‌ها را تعطیل ‌‌مى‌کنند، اما اداره اماکن مى‌گوید حق تعطیل کردن کار در این روز‌ها را ندارید و بهایى‌ها هم قبول نمی‌کنند.»

اسامی شهروندان بهایی صاحب واحدهای صنفی پلمپ شده، در خبرگزاری هرانا به این شرح منتشر شده است: در شهر ساری، اشکان خلیلی (سیم پیچی)، بهزاد ذبیحی (عینک فروشی)، بزرگمهر حر (عینک فروشی) و هوشمند گلی (پوشاک).

در قائم‌شهر، نیما نوع‌خواه (اسباب‌بازی فروشی)، سهراب لقایی (عینک فروشی)، سهیل حق‌دوست (عینک فروشی)، فرزاد ثابتی (آپاراتی)، نیما میری (آرایشی و بهداشتی) و چنگیز درخشانیان (آرایشی و پزشکی).
در شهر تنکابن، امید قادری (فروشنده دزدگیر)، فرهاد تقی‌پور (فروشنده و نصاب کولر)، روح‌الله ایقانی (تعمیرکار یخچال)، میشل و آرمین اسماعیل‌پور (فروشنده و نصاب کولر).

پلمپ محل کار شهروندان بهایی از جمله اقداماتی‌‌ست که اداره اماکن پیش از این نیز بارها انجام داده است: محل کسب سه شهروند بهایی در تنکابن پلمپ شد، محل کسب دو شهروند بهایی در کرج پلمپ شد و ….

در همین زمینه: کاهش مداوم حقوق شهروندان بهایی

۳۲ واحد صنفی بهاییان در شهر ساری هم در شش ماه اول سال جاری پلمپ بوده است. همچنین تعطیل کردن ۵۰ محل کسب در کرمان، ۲۳ محل کسب در رفسنجان، شش محل کسب در جیرفت، شش محل کسب در نشتارود تنکابن و چندین محل کسب و کار دیگر در یزد، قائم‌شهر، ویلاشهر و نجف‌آباد، نمونه‌هایی از ادامه فشارهای اقتصادی بر بهاییان ایران در سال گذشته است. فشارهایی که از ابتدای قدرت‌ گرفتن جمهوری اسلامی، آغاز شده است.

هرانا با بررسی آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۸ قانون نظام صنفی نوشته است که تعطیلی غیرمجاز واحدهای صنفی در صورتی مشمول پیگیری است که اولا بیش از ۱۵ روز باشد و ثانیا بدون اطلاع مراجع رسمی باشد، «در حالی‌که جمع کل تعطیلات رسمی مذهبی بهاییان از ۱۵ روز در کل سال کمتر است و شهروندان بهایی بار‌ها موضوع تعطیلات رسمی و مذهبی خود را با مراجع ذیربط در میان گذاشته‌اند.»

در چند سال گذشته، گزارش‌هایی از تشدید فشارهای امنیتی بر بهاییان در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی بهاییان زیادی از محل کارشان اخراج یا از تحصیل منع شده‌اند.

به گفته جامعه بین‌المللی بهایی، در دوران پس از انقلاب در ایران، حدود ۲۰۰ بهایی اعدام شده‌اند و ١۵ نفر هم ناپدید شده‌اند.

در همین زمینه:

روح‌الله روحانی، آخرین بهایی اعدام شده در ایران

در بابِ «بابِ» اقلیت

Share