Share

علی زارعان، مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل برنامه «فیتیله» که جنجال‌ساز شد، از مقامش استعفا کرد.

خبرگزاری فارس امروز دوشنبه ۲۵ آبان با اعلام خبر استعفای زارعان نوشته که او با «پذیرش اشتباه صورت گرفته» در برنامه «فیتیله» و «دلجویی از آذری‌زبانان» از مقامش کناره‌گیری کرده است.

در نمایش‌ روز جمعه ۱۵ آبان برنامه «فیتیله»، پدر و پسری ترک قصد ترک زودهنگام هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست‌وپا شکسته، هم به ترکی و هم فارسی، «بوی بدی» اعلام می‌کنند که از اتاق آن‌ها استشمام می‌شود. مدیر پذیرش هتل پس از بررسی متوجه می‌شود که فرزند این مسافر آذری، به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده و این بوی بد نیز از دهان این کودک پخش می‌شود.

آذربایجانی‌های معترض معتقدند که این برنامه توهین به ترک‌ها است.

به دنبال استعفای علی زارعان، آذرمیدخت آذرهوش که مدیر روابط عمومی شبکه دو بوده، به‌عنوان مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو منصوب شده است.

زارعان پیش از این‌که از مقامش استعفا کند به دلیل برنامه بحث‌برانگیز «فیتیله» توبیخ شده بود. افزون بر او، مدیر پخش شبکه دو نیز توبیخ و جانشین مدیر پخش و مسئول نظارت نهایی برنامه‌های این شبکه نیز ضمن توبیخ از کار خود برکنار شده بودند.

هفته گذشته نیز جعفر افشارنیا، وکیل دادگستری گفته بود که از محمد سرافراز، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، محمد مسلمی، کارگردان و علیرضا آقایی، تهیه‌کننده برنامه «فیتیله» در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده است.

او این افراد را به «توهین و تشویش اذهان عمومی» متهم کرده است.

Share