Share

واشنگتن پست می‌نویسد عبدالحمید اباعود، طراح ۲۸ ساله عملیات تروریستی پاریس در یورش پلیس به محله سن دنی کشته شده است. دادستان پاریس تنها گفت که اباعود در بین دستگیرشدگان نیست.

Abu Umar Al-Baljiki

غروب چهارشنبه ۱۸ نوامبر، دادستان پاریس نشستی خبری در توضیح عملیات پلیسی محله سن دنی برگزار کرد. فرانسوا مولن گفت یورش سحرگاه چهارشنبه به آپارتمانی در «سن دنی» جلوی حمله‌ای جدید را گرفت. در این عملیات ۱۱۰ مامور واحدهای ویژه ضد ترور مشارکت داشتند.

او عنوان کرد که عبدالحمید اباعود، کارگردان اصلی حملات تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس و صلاح عبدالسلام، در بین کسانی نیستند که صبح چهارشنبه ۱۸ نوامبر در یورش پلیس به محله سن‌دنی دستگیر شدند.

روزنامه «واشنگتن پست» اما به نقل از دو منبع نزدیک به محافل امنیتی نوشت اباعود کشته شده است. فرانسوا مولن این خبر را در کنفرانس مطبوعاتی خود تایید نکرد بلکه تنها گفت دو نفر کشته شده‌اند که شناسایی اجسادشان هنوز میسر نیست. مولن افزود که هشت فرد مظنون نیز در تفتیش‌های بامداد چهارشنبه ۱۸ نوامبر دستگیر شده‌اند.

پلیس فرانسه روز چهارشنبه خانه‌ای در محله سن دنی را تفتیش کرد. یورش بامدادی نیروهای پلیس به سن دنی پس از شنود یک تماس تلفنی انجام شد که اباعود در روز جمعه با آپارتمان مربوطه گرفته بود. اباعود تابعیت بلژیکی دارد و پیش‌تر در شهرک مولن‌بیک در نزدیکی بروکسل زندگی می‌کرد.

دادستان پاریس گفته که عملیات سحرگاه چهارشنبه بسیار دشوار بود زیرا درب سنگین آپارتمان با تلاش معمولی باز نشد و راه یافتن به خانه مستلزم شلیک دستکم ۵۰۰۰ گلوله بود. در این آپارتمان تعداد زیادی زندگی می‌کردند. پلیس می‌گوید یک زن پس از یورش به این محل، خود را منفجر کرد.

دادستان پاریس اطلاعات جدیدی در نشست خبری خود داد: عاملان ترور روز پنجشنبه ۱۲ نوامبر در سه اتومبیل از بلژیک به پاریس آمده‌ بودند. هر سه خودرو را برادران عبدالسلام کرایه کرده بودند.

حملات پاریس با سلاح‌های جنگی از جمله کلاشنیکف و مواد منفجره از نوع TATP انجام گرفته‌اند. مولن خبر داد که تروریست‌ها با اس‌ام‌اس در ارتباط با یکدیگر بوده‌اند. یک تلفن همراه در سطل آشغالی در نزدیکی سالن باتاکلان پیدا شده که پیامک موجود در آن این بوده است:«داریم می‌رویم تا شروع کنیم.» دادستان پاریس گفت دنبال این هستیم که گیرنده پیامک را شناسایی کنیم.

Share