Share

روز ۱۲ اکتبر/۲۰ مهر، وائل خالد محمد رُجاع، نوجوان ۱۵ ساله یمنی به همراه دوستانش در کنار جاده ساحلی فرودگاه عدن پیاده می‌رفت که برای نزدیک‌تر شدن به ساحل از دوستانش جدا شد. درست چند لحظه پس از پیاده‌روی بر ماسه‌های دریای عرب، انفجاری رخ داد؛ رجاع بر مین پای گذاشته بود. در این انفجار رجاع پای چپش را از دست داد و دوستان او که همچنان در کنار جاده بودند، زخمی شدند.

تازه‌ترین گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر در ۱۸ نوامبر /۲۶ آبان نشان می‌دهد که انفجار مین‌ها در یمن همچنان در نواحی‌ای که شبه‌نظامیان حوثی مین‌کاری کرده‌اند، ادامه دارد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر انواع مین‌های انفجاری و ترکشی در دوران جنگ داخلی یمن توسط حوثی‌ها در جاده‌های استان‌های جنوبی این کشور کار گذاشته شده‌اند که موجب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شده‌اند.
روز ۱۲ اکتبر وائل خالد محمد رُجاع، نوجوان ۱۵ ساله یمنی در کنار ساحل دریای عرب در عدن قربانی انفجار مین شد.
یمن در میان نخستین کشورهایی بود که با امضای پیمان منع استفاده از مین در تاریخ ۴ دسامبر سال ۱۹۹۷ به این پیمان رسمیت بخشید. در تاریخ اول مارس ۱۹۹۹ در مجموع ۱۶۱ کشور با امضای این معاهده بین‌المللی متعهد شدند که مین نسازند، مین نخرند، مین نکارند، مین‌ها را جمع‌آوری کنند و به قربانیان انفجار مین‌ها کمک‌های لازم را برسانند.
این مین‌کاری های نیروهای حوثی اولین مورد استفاده از مین‌های ضد نفر، توسط کشوری است که عضو معاهده عدم استفاده از مین مورخ سال ۱۹۹۹ است.
فواز محسن صالح حسن الجرموزی، ۹ ساله بود که در سال ۲۰۱۱ پای خود را پس از انفجار مین از دست داد. در سال ۲۰۱۳ پس از پژوهش‌های گروه‌های حقوق بشری مانند دیدبان حقوق بشر، دفتر نخست‌وزیر یمن اذعان کرد که در جریان تظاهرات مردمی علیه دولت علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری وقت یمن، نیروهای گارد ریاست جمهوری این دولت هزاران مین‌ ضد نفر را در اطراف شهر صنعا به کار گذاشتند. این مین‌های ضد نفر، ترکشی و انفجاری، حتی در برخی نقاط شهر نیز برای مبارزه با تظاهرکنندگان کاشته شدند.
پس از بهار عربی و جنگ داخلی یمن، کاشتن میان‌های ضد نفر در این کشور افزایش یافته است اما هیچ آمار درستی از تعداد مین‌های کاشته شده در دست نیست.
کارشناسان نظامی نزدیک به نیروهای کشورهای ائتلاف حمله به شبه نظامیان حوثی می‌گویند که مین‌های ضد نفر که حوثی‌ها در اختیار دارند شبیه مین‌هایی است که حزب‌الله لبنان در جنگ سال ۲۰۰۶ در جنوب لبنان علیه نیروهای ارتش اسراییل به کار گرفته است.
این مین‌ها در مناطق مختلف جاده‌هایی که استان‌های جنوبی یمن و شهر عدن را به صنعا متصل می‌کنند، کاشته شده‌اند.
هدف از به‌کارگیری این مین‌ها احتمالاً کنترل جاده‌ها و مقابله با نیروهای زمینی کشورهای ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری عربستان بوده است. با این حال این مین‌ها اکنون زندگی غیرنظامیان را به خطر انداخته‌اند
هدف از به‌کار گیری این مین‌ها احتمالاً کنترل جاده‌ها و مقابله با نیروهای زمینی کشورهای ائتلاف ضد حوثی‌ها به رهبری عربستان بوده است. با این حال این مین‌ها اکنون زندگی غیرنظامیان را به خطر انداخته‌اند. این تصویر نیروهای ایلاتی نزدیک به عربستان را پس از پاکسازی جاده‌ای در یمن نشان می‌دهد.
گزارش دیدبان حقوق بشر نشان می‌دهد که بیشتر مین‌های جاده‌ای، توسط حوثی‌ها کاشته شده‌اند. مدارکی که نشان بدهد که نیروهای زمینی کشورهای ائتلاف ضد حوثی‌ها، از جمله عربستان و امارات متحده عربی در کاشتن مین‌ها نقشی داشته‌اند، در دست نیست. این تصویر نیروهای اماراتی را در حال جست‌وجو برای مین نشان می‌دهد.

شبه‌نظامیان حوثی اما تنها نیروهای نیستند که در زمین‌های کشور یمن، مین کاشته‌اند. در جریان بهار عربی و تظاهرات مردم یمن علیه علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق این کشور، نیروهای گارد ریاست جمهوری برای مقابله با معترضان خیابانی دست به کاشتن مین در خیابان‌ها و شهرهای اطراف صنعا زدند.

بنا به گزارش‌های دیدبان حقوق بشر در از ماه سپتامبر تا کنون ۱۲ غیرنظامی در نتیجه انفجار مین‌ها کشته و ۹ نفر زخمی شده‌اند. این آمارها در ماه ژوئیه و اوت ۱۲ نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی بوده است. دیدبان حقوق بشر تأکید کرده است که ارقام واقعی کشته‌شدگان بیشتر از این تعداد است اما این تعداد تا کنون توسط این سازمان مستندسازی شده‌اند. منابع خبری نزدیک به کشور عربستان تعداد جان‌باختگان در اثر انفجار مین‌های زمینی کاشته شده توسط شبه‌نظامیان حوثی را در ماه ژوئیه گذشته ۱۰۰ تن اعلام کرده بودند.

عربستان و ۹ کشور عربی دیگر از جمله کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به‌جز عمان از ششم فروردین ۹۴ حملات هوایی و دریایی علیه حوثی‌ها را آغاز کردند. در تاریخ ۱۹ نوامبر /۲۷ آبان، سازمان ملل متحد اعلام کرد که در جریان جنگ داخلی یمن تاکنون ۵۷۰۰ نفر از جمله ۸۰۰ زن و کودک کشته‌ شده‌اند.

Share