Share

دادستان پاریس روز پنج‌شنبه ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان اعلام کرد که عبدالحمید اباعود رهبر عملیات تروریستی داعش در پاریس، در جریان حملات روز چهارشنبه پلیس ضدترور فرانسه به منطقه «سن دنی»، کشته شده است.

عبدالحمید اباعود ۲۸ سال سن داشت و در منطقه «مولنبیک» بروکسل زندگی می‌کرد.

عبدالحمید اباعود ۲۸ سال سن داشت و در منطقه «مولنبیک» بروکسل زندگی می‌کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه در مجلس ملی فرانسه با اعلام این‌که «جنازه یکی از طراحان عملیات تروریستی پاریس شناسایی شد»، از سازمان‌های امنیتی فرانسه قدردانی کرد.

عبدالحمید اباعود، فرمانده اصلی حملات تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس بود که ۱۲۹ کشته بر جای گذاشت.

هدف حملات روز چهارشنبه پلیس ضدترور فرانسه به منطقه «سن دنی» نیز یافتن اباعود بود. او در آپارتمانی واقع در خیابان «کوربیون» با هم‌گروه‌های خود پنهان شده بود. در جریان حمله مأموران امنیتی به این آپارتمان دو نفر کشته و هشت نفر دستگیر شدند.

عبدالحمید اباعود ۲۸ سال سن داشت و در منطقه «مولنبیک» بروکسل زندگی می‌کرد. «مولنبیک» یکی از مناطق پرتنش بروکسل است که بیشتر اسلامگرایان تندرو در آن زندگی می‌کنند.

اباعود یکی از دوستان صلاح عبدالسلام، تروریست دیگر است که پس از ترورهای روز جمعه همچنان متواری است. این دو در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ در بروکسل با هم دست به اعمال خلافکارانه زده‌اند.

عبدالحمید اباعود افزون بر حملات پاریس، رهبر اصلی عملیات خنثی‌شده شهر «ورویه» بلژیک نیز بود.

نیروهای امنیتی بلژیک ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی‌ماه سال جاری عملیات گسترده‌ای را در شهر «ورویه»، واقع در شرق بلژیک و در مرز آلمان پیش برده و طرح مظنونان اقدام تروریستی را خنثی کردند.

اباعود همچنین با مهدی نموش، عامل حمله ماه مه ۲۰۱۴ به موزه یهودیان در بروکسل که منجر به کشته شدن چهار نفر شد، ارتباط داشت.

نموش ۲۹ ساله، چند روز پس از حمله مسلحانه به موزه یهودیان توسط پلیس فرانسه در شهر مارسی در جنوب این کشور دستگیر شد.

بیشتر بخوانید: واشنگتن پست: اباعود کشته شده‌ است

Share