Share

اشرف فیاض، شاعر فلسطینی و یکی از هنرمندان برجسته در عربستان سعودی به اتهام ارتداد و خروج از دین اسلام به اعدام محکوم شده است.

اشرف فیاض (راست) و کریس درکن (چپ)، مدیر تیت مدرن (نگارخانه هنرهای مدرن) لندن

اشرف فیاض (راست) و کریس درکن (چپ)، مدیر تیت مدرن (نگارخانه هنرهای مدرن) لندن

دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده که دادگاهی در عربستان سعودی اشرف فیاض را به اعدام محکوم کرده است. این شاعر و هنرمند فلسطینی ۳۰ روز وقت دارد تا از دادگاه تقاضای تجدید نظر در این حکم را کند.

اشرف فیاض، شاعر و هنرمند ۳۵ ساله‌ای است که آثارش در بی‌نیال ونیز به نمایش درآمده. او یکی از اعضای حلقه نقاشان «لبه عربستان» است که به خاطر تلاششان برای گذار از سنت و عرف و نوآوری‌هایی در عرصه هنرهای تجسمی شهرت دارند.

در سال ۲۰۱۴ دادگاهی در شهر «ابها» در جنوب غربی عربستان سعودی این شاعر و هنرمند فلسطینی را به چهار سال زندان و تحمل ۸۰۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود. اشرف فیاض تقاضای تجدید نظر در حکم شلاق و زندان را کرد، ماه گذشته دادگاه تازه‌ای تشکیل شد و اکنون این دادگاه حکم اعدام او را صادر کرده است.

این هنرمند فلسطینی به روزنامه گاردین گفته است از صدور حکم اعدام یکه خورده و اتهام ارتداد را نمی‌پذیرد. او می‌گوید کاری نکرده که مستوجب چنین مجازاتی باشد.

اشرف فیاض در عربستان سعودی متولد شده اما گذرنامه فلسطینی دارد. مقامات قضایی عربستان سعودی گذرنامه او را توقیف کرده‌اند و به همین جهت از داشتن وکیل هم محروم مانده است.

در اوت ۲۰۱۳ شرطه‌های عربستان سعودی اشرف فیاض را به اتهام ارتداد و سب نبی و ترویج خداناباوری در اشعارش بازداشت کردند. اشرف فیاض می‌گوید در قهوه‌خانه‌ای در شهر «ابها» بحثی بین او و هنرمندی دیگر بر سر هنر معاصر و مذهب درگرفته بوده و شرطه‌ها به خاطر این بحث او را بازداشت کرده و یک روز بعد هم با سپردن وثیقه آزادش کرده‌اند. اما چند ماه بعد، در ژانویه ۲۰۱۴ او را مجدداً بازداشت و پس از ۲۷ روز به زندان منتقل کردند.

گاردین گزارش می‌دهد که در دادگاهی که در فوریه ۲۰۱۴ برگزار شد، دو شرطه سعودی شهادت داده‌اند که فیاض مرتد است و جوانان را با سخنانش گمراه می‌کند. این شاعر و هنرمند فلسطینی همچنین به داشتن روابط نامشروع با زنان نیز متهم شده. او هیچکدام از این اتهامات را نپذیرفته است.

پیش از این رائف بدوی، وبلاگ‌نویس سعودی در سال ۲۰۱۲ به اتهام ارتداد، توهین به شخصیت‌های مذهبی، توهین به دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود، راه‌اندازی وب‌سایت برای ایجاد بحث پیرامون وهابیت، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن امنیت عمومی به ۱۰ سال زندان و تحمل یک‌هزار ضربه شلاق و همچنین پرداخت جریمه نقدی‌ معادل ۲۶۷ هزار دلار محکوم شده بود.

در همین زمینه:

رائف بدوی، وبلاگ‌نویس سعودی برنده جایزه ساخاروف شد

Share