Share

یک دقیقه صبر کنید. ذهن خود را بکاوید. دوباره فکر کنید. گذشته و حال را مرور کنید. مادر، خواهر، همسر، دختر، شریک، همکار و همکلاسی زن خود را به یاد بیاورید. چندبار، دانسته یا ندانسته، بر اساس حقی که گمان می‌کردید تربیت و عرف و قانون به شما که یک مرد هستید داده، نسبت به زنی در نزدیکی‌تان خشونت کرده‌اید؟ آیا پیش آمده که دست‌تان را به رویش بلند کنید، راهش را ببندید یا نگدارید جایی برود؟ پیش‌آمده که جلوی پیشرفتش را گرفته باشید، مانع تحصیل و کارش شده باشید، روابطش را قطع کرده باشید یا خیلی ساده، او را زیر فشار بی‌مهری و بی‌توجهی یا تحقیر و توهین کلامی گذاشته باشید؟

نعیمه دوستدار

نعیمه دوستدار

خشونت علیه زنان چنان گسترده و فراگیر است که کم پیش می‌آید که کسی با آن همدستی نکرده باشد، دست کم در حد بی‌اعتنایی به موضوع. پستوی خانه‌ها و حاشیه خیابان‌ها و متن شهرها، نمایشگر شکل‌های گوناگون خشونت نسبت به زنان است: خشونت خانگی و فیزیکی، کنترل بدن، قوانین محدودکننده و تبعیض‌آمیز، سرمایه‌گذاری اندک جامعه برای آموزش و بهداشت زنان، تمام عرصه‌های زندگی یک زن را پر می‌کند.

شاید شما که با زنان زندگی‌تان مهربان بوده‌اید، در خیابان و کوچه روایت دیگری از خود داشته باشید. شاید با متلک و آزار جنسی به زنی خشونت کرده باشید، شاید کمی گشادتر بر صندلی تاکسی و اتوبوس نشسته باشید، شاید در محل کار همکار زن‌تان را با توقعی آرزده باشید یا به خاطر جنسیت زنی را استخدام نکرده باشید. شاید نظرات همکار زن‌تان را جدی نمی گیرید، پیش دکتر زن نمی‌روید، فرصت حرف‌زدن به زن‌ها نمی‌دهید یا دست‌شان می‌اندازید.

شاید شما جزو هیچ‌ کدام از این نمونه‌ها نباشید. سیاستمداری باشید که فکر می‌کند زن‌ها را چه به سیاست، فیلسوفی که به بنیان فمینیسم می‌تازد، نویسنده‌ای که زنان برایش «لعبتکان‌»اند. شاید اندیشمندی هستید که از کنار خشونت سیستماتیک دولتی نسبت به زنان می‌گذرد.

به مناسبت روز ۲۵ نوامبر، «روز منع خشونت علیه زنان»، می‌خواهیم یک دریچه باز کنیم به روی مردان تا خود را در نقش پدر و برادر و همسر، همکار و سیاستگذار ببینند و نسبت خود را با خشونت علیه زنان تعریف کنند. چند مرد پیش قدم شده‌اند تا روایت‌شان را از خشونت علیه زنان بنویسند.

شما کجای این مسیر ایستاده‌اید؟در نقطه انکار و تردیدید یا اینکه فکر می‌کنید زمانش رسیده که آشکارا درباره این موضوع حرف بزنیم؟ فکر می‌کنید می‌توانید این دریچه را کمی بازتر کنید و درباره خشونت‌هایی که خودتان به زنان روا داشته‌اید حرف بزنید؟ آیا روایتی از خشونت به زنان را به خاطر دارید که خودتان در آن حاضر بوده باشید یا شخصیت اصلی‌اش باشید؟

کار ساده‌ای نیست؛ شاید اعترافی باشد علیه خود، اما هر چه که باشد و در هر سطحی که شما وارد این گفت‌وگو شوید، ارزشمند است. روایت‌های خود را از خشونت، برای بخش زنان رادیو زمانه بفرستید. ما روایت‌های شما را منتشر می‌کنیم. روایت‌های خود را به این نشانی بفرستید:  contact@radiozamaneh.com

نعیمه دوستدار- بخش زنان رادیو زمانه


در همین زمینه

Share