Share

ترکیه می‌گوید قبل از شلیک به خلبان سوخو اخطارهای مکرر داده شد. پوتین در اولین واکنش‌ از پیامدهای جدی در روابط مسکو و آنکارا سخن گفت. ناتو برای بررسی امر نشست ویژه برگزار می‌کند.

Warplane crashes in Syria near Turkey’s border

پیش از ظهر سه‌شنبه ۲۴ نوامبر، دو جنگنده اف- ۱۶ ترکیه، یک سوخوی روسیه را سرنگون کردند. ظاهرا این هواپیما بدون مجوز لازم در حریم هوایی ترکیه وارد شده بوده است. ارتش ترکیه می‌گوید ده مرتبه پیش از حمله، به خلبان هشدار داده شد که حریم را ترک کند.

خبرگزاری آنادولو ویدئویی از لحظه سرنگونی هواپیما منتشر کرده که هواپیمای مشتعل را در حال سقوط به زمین نشان می‌دهد. هر دو خلبان هواپیما با چتر نجات بیرون پریده‌اند اما گزارش‌ها از وضعیت آنها متناقض‌اند. برخی منابع گفته‌اند این دو در خاک سوریه فرود آمده‌اند و برخی دیگر نوشته‌اند که یکی از دو خلبان کشته شده است.

وزارت دفاع روسیه با تایید سرنگونی هواپیما گفته است که بمب افکن مدل سوخو- ۲۴ در حریم هوایی ترکیه نبوده است. یک مقام این وزارت‌خانه گفت جنگنده سوخو در حریم سوریه پرواز می‌کرد و شواهد آن قابل اثبات است.

در ماه اکتبر نیز جنگنده‌های ترکیه، پهپادی را ساقط کردند که وارد حریم این کشور شده بود. قبل از سرنگونی این پهپاد، جنگنده‌های روسی از سوی نیروی هوایی ترکیه اخظار گرفته بودند. مسکو در آن زمان اعلام کرد که این جنگنده‌ها اشتباها وارد حریم ترکیه شده‌اند و وعده کرد که این امر تکرار نخواهد شد.

دفتر احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که مراتب امر به اطلاع ناتو و اتحادیه اروپا رسیده است. دولت ترکیه هم‌چنین خواستار نشستی در ناتو و اتحادیه برای بررسی ماجرا شد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در نخستین واکنش‌ها عنوان کرد که هنوز نمی‌توان در باره تیرگی مناسبات مسکو و آنکارا حرفی زد و باید منتظر روشن‌ شدن ابعاد کامل موضوع ماند. پوتین ساعاتی بعد گفت سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه عواقبی جدی در روابط مسکو و آنکارا خواهد داشت.

فیلم لحظه سرنگونی «سوخو ۲۴» را ببینید:

Share