Share

یحیی صفوی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی معتقد است که ترکیه در سرنگونی هواپیمای روسی مرتکب اشتباه استراتژیک شده و این اقدام برای ترکیه «هزینه بالایی» در پی خواهد داشت.

یحیی صفوی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی

یحیی صفوی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی

سردار یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در امور نیروهای مسلح روز پنج‌شنبه پنجم آذر در گردهمایی بسیجیان استان اصفهان گفت: «حادثه اخیر و سرنگونی هواپیمای سوخو-۲۴ روسیه در فضای سوریه اگر چه یک حادثه تاکتیکی است ولیکن تبعات استراتژیکی پیدا خواهد کرد.»

صفوی افزود: «مطمئناً در این حادثه ترکیه ضرر خواهد کرد، چرا که علاوه بر کمک پنج ساله به تروریست‌های اجاره‌ای و ایجاد ناامنی در سوریه و عراق، در این حادثه مرتکب اشتباه استراتژیک شده است و قطعاً این موضوعات برای ترکیه هزینه بالایی در پی خواهد داشت.»

پیش از ظهر روز سه‌شنبه ۲۴ نوامبر ترکیه یک جنگنده سوخوـ۲۴ روسیه را به دلیل نقض حریم هوایی این کشور در حوالی شهر یالان‌داغی سرنگون کرد. دو خلبان این جنگنده با چتر نجات فرود آمدند اما نیروهای شورشی سوریه یکی از آن‌ها را کشتند. خلبان دیگر سالم بر زمین نشست و در عملیات نجات نیروهای روسی به پایگاه خود بازگشت.

در پی این رویداد روابط روسیه و ترکیه پرتنش شد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، آنکارا را متهم کرد که از پشت به این کشور خنجر زده است و سرگئی لاوروف از سفر خود به ترکیه صرف نظر کرد. اتحادیه صادرکنندگان ترکیه نیز اعلام کرد که روسیه ترخیص کالاهای این کشور را متوقف کرده است و مقامات روسیه هم به شهروندان خود توصیه کردند که به ترکیه سفر نکنند. همچنین روسیه سامانه‌های ضدهوایی اس۳۰۰ و ۴۰۰ را در سوریه مستقر و ناو موشک‌انداز ضدهوایی ماسکوا را به سواحل مدیترانه اعزام کرد.

از سوی دیگر شامگاه چهارشنبه ۲۵ نوامبر / چهارم آذر، ارتش ترکیه نواری را منتشر کرد که در آن اخطارهای این کشور به هواپیمای روسی شنیده می‌شود. در این فایل صوتی اپراتور می‌گوید مسیر را تغییر دهید. این هشدار برای تغییر جهت به سمت جنوب چند بار تکرار می‌شود. دولت ترکیه روز سه‌شنبه ۲۴ نوامبر نیز گفته بود که طی پنج دقیقه دستکم ۱۰ مرتبه به خلبان سوخو اخطار داده شد.

بیشتر بخوانید: ترکیه نوار هشدار به خلبان سوخو را منتشر کرد

یحیی صفوی در سخنان خود جنگ سوریه را دارای دو جبهه دانست. او گفت یک جبهه به رهبری آمریکاست که در آن اسرائیل، عربستان سعودی، ترکیه و اردن قرار دارند و در جبهه دیگر «به رهبری ایران»، روسیه، عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان قرار دارند.

به جز مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی برخی از مقامات ایرانی نیز در اظهارنظرهایی درباره ماجرای سرنگونی جنگنده روسی از روسیه حمایت کردند و ترکیه را پشتیبان گروه «دولت اسلامی» (داعش) خواندند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه در نشست هیأت دولت گفت هواپیمای روسی در آسمان سوریه سرنگون شده است. او چنین اقدامی را خطرناک توصیف کرد و گفت: «موشک و هواپیما که اسباب‌بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد. مگر می‌تواند اینقدر بی‌نظمی بر منطقه به تدریج حاکم شود که هر کسی در هوا هر تصمیمی می‌خواهد اتخاذ کند.»

روحانی در همین حال از ترکیه و روسیه خواست تا شرایط را درک کنند و اختلافات خود را کنار بگذارند.

او با اشاره به نقش روسیه در جنگ سوریه گفت: «همه کشورهای منطقه باید از کشوری که با تروریست‌ها می‌جنگد حمایت کنند.»

Share