Share

اردوغان در واکنش به فراخوان پوتین گفت آن کس که وارد حریم هوایی ترکیه شده باید پوزش بخواهد. بنا بر اعلام نخست وزیر روسیه، در طرح‌های سرمایه‌گذاری و کار شرکت‌های ترک محدودیت‌های جدی اعمال خواهد شد.

Rajab-Tayeb-Erdogan

رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» به فراخوان پوتین برای عذرخواهی ترکیه واکنش نشان داد. اردوغان آشکارا گفت که بحث عذرخواهی بر سر سرنگونی سوخو -۲۴ منتفی است.

اردوغان به سی‌ان‌ان گفت خلبان‌های ما و نیروهای مسلح ما به وظایف خود عمل کرده‌اند: «واکنش به نقض قواعد هم بخشی از این وظایف است.»

پوتین بعد از ظهر پنجشنبه ۲۶ نوامبر خواستار عذرخواهی ترکیه، پرداخت غرامت و مجازات عاملان سرنگونی هواپیمای سوخو- ۲۴ شده و گفته بود: «متاسفیم که از کسی از پشت خنجر خوردیم که او را شریک مبارزه با تروریسم می‌دیدیم.»

بیشتر بخوانید: پوتین خواهان عذرخواهی ترکیه شد

هم‌زمان، دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه از اعمال محدودیت در طرح‌های مشترک سرمایه‌گذاری، تحویل کالاها و خدمات شرکت‌های ترکیه در روسیه خبر داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه قبلا گفته بود که روسیه در مناسبات خود با ترکیه از جمله در قراردادهای منعقد شده تجدیدنظر جدی خواهد کرد.

روسیه از پنجشنبه ۲۶ نوامبر، تحریم‌هایی اقتصادی را علیه ترکیه به جریان انداخت. وزارت کشاورزی روسیه اعلام کرد واردات میوه و مواد غذایی ترکیه باید با کنترل بیشتر همراه باشند زیرا به نیترات و سموم نباتی آلوده‌اند.

روسیه از شهروندان خود در ترکیه نیز خواسته است که به خاطر تهدیدات تروریستی از این کشور خارج شوند. در نخستین واکنش‌ پس از سرنگونی سوخو- ۲۴ شرکت‌های توریستی و مسافرتی روسیه تورهای مسافرتی به ترکیه را متوقف کردند.

Share