Share

پلیس فرانسه دست‌کم ۲۴ نفر از فعالان محیط زیست را به اتهام سازماندهی تظاهرات در آستانه کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس، به بازداشت خانگی محکوم کرد.

2015-paris-cliamte2

گاردین به نقل از یک وکیل دادگستری در پاریس نوشت: «پلیس فرانسه به خانه دست‎کم ۲۴ نفر از این فعالان در پاریس یورش برده و این افراد را در خانه خود بازداشت کرده است».

دولت فرانسه پس از حملات تروریستی اخیر در پاریس در این شهر وضعیت اضطراری برقرار کرده است و برای هیچ راه‌پیمایی و تضاهراتی مجوز صادر نمی‌کند. قرار است وضعیت اضطراری سه ماه ادامه یابد.

بسیاری از طرفداران و فعالان محیط زیست از ماه‌ها پیش نسبت به برگزاری تظاهرات همزمان با نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس برنامه‎ریزی کرده بودند.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که این اقدام جهت ایجاد امنیت و جلوگیری از آشوب در زمان برگزاری نشست بین‎المللی تغییرات آب و هوایی صورت گرفته است.

نائومی کلاین یکی از فعالان سر‌شناس زیست محیطی در این‌باره گفت: «مقامات فرانسوی از قدرت خود سوءاستفاده کرده و نشست تغییرات آب و هوایی را به یک نمایش مضحک بدل می‌سازند.»

نائومی کلاین خطاب به مقامات فرانسوی گفت: «نشست پاریس فرصتی برای بالابردن محبوبیت سیاستمداران نیست».

علاوه بر این ۲۴ نفر، افراد دیگری نیز در سایر شهرهای پاریس از جمله لیون و رن به اتهام برگزاری تظاهرات بازداشت شده‌اند.

پس از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس و اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه راه‌پیمایی تا پایان کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در این شهر، ائتلافی از طرفداران محیط زیست اعلام کردند که به جای پاریس در نقاط مختلفی در سراسر جهان راه‌پیمایی‌هایی‌ را سازماندهی می‌کنند.

سازمان‌دهندگان تا کنون دو هزار و ۱۷۳ مکان در بیش از ۱۵۰ کشور از سرتاسر جهان را برای برگزاری راه‌پیمایی در روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر تعیین کرده‌اند.

Share