Share

رئیس جمهور ترکیه می‌گوید از سرنگونی سوخوی روسی متاسف است و امید دارد که چنین چیزی دوباره تکرار نشود. او در عین حال از شهروندان ترکیه خواست حتی‌المقدور به روسیه سفر نکنند.

اردوغان

رجب طیب اردوغان سرانجام با ابراز تاسف نسبت به سرنگونی سوخو ۲۴ روسیه گفت: «ای کاش چنین نمی‌شد و امیدواریم بار دیگر چنین چیزی پیش نیاید.» رئیس جمهوری روسیه خواستار عذرخواهی اردوغان شده بود.

دو روز پیش‌تر نیز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز همانند اردوغان از سرنگونی سوخو ابراز تاسف کرده بود.

بیشتر بخوانید: اردوغان: از روسیه عذرخواهی نمی‌کنیم

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفته که شکاری‌های ترکیه خبر نداشتند که هواپیمای روسی را هدف می‌گیرند. پوتین این ادعا را در انتقادی توامان به ترکیه و آمریکا رد کرده و گفته است: «عملیات روسیه علیه داعش در سوریه، به اطلاع ارتش آمریکا می‌رسد و بی‌خبری یک عضو ناتو از ماموریت‌های نیروی هوایی روسیه پذیرفتنی نیست.»

روسیه در نخستین واکنش‌ها، فشارهای اقتصادی به ترکیه را با سختگیری در واردات میوه و مواد غذایی ترکیه شروع کرد و سپس از شهروندان خود خواست از ترکیه خارج شوند.

دولت ترکیه نیز در واکنش به این فراخوان روسیه، از شهروندان خود خواسته که برنامه‌های سفر  به روسیه را در صورت اضطراری نبودن آنها لغو کنند. وزارت خارجه ترکیه گفت این توصیه، اقدامی است در برابر مشکلاتی که ممکن است برای اتباع ترکیه در روسیه ایجاد شود.

روسیه اعلام کرده که از اول ژانویه ۲۰۱۶، سفر آزادانه اتباع ترکیه به این کشور را لغو می‌کند. با این تصمیم کلیه شهروندان ترکیه باید برای سفر به روسیه تقاضای ویزا بدهند.

Share