Share

از تابستان ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نفر به اتهام همجنس‌گرایی، جادوگری و خیانت در مناطق تحت سلطه داعش در سوریه اعدام شده‌اند. نیمی از قربانیان غیرنظامی بوده‌اند.

داعش

دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) با استناد به اطلاعات کنشگران سوری می‌گوید از زمان تسلط داعش بر یک سوم خاک سوریه در اواخر ژوئن ۲۰۱۴، ۳۵۹۱ نفر اعدام شده‌اند.

این افراد به اتهاماتی چون جادوگری، همجنس‌گرایی و یا جاسوسی و همکاری با ائتلاف ضد داعش اعدام شده‌اند. محکومان داعش به روش‌هایی چون گردن زدن، شلیک به چشم‌ها، سنگسار، زنده سوزاندن و یا پرتاب از بلندی کشته شده‌اند. ۱۹۴۵ نفر این عده غیرنظامی هستند. ۱۰۳ نفرشان زن و ۷۷ نفر کودک و نوجوان.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یکشنبه ۲۹ نوامبر منتشر شده و در آن آمده که بسیاری از اعدام‌شدگان اعضای قبیله سنی شعیطات بوده‌اند.

داعش در تابستان سال ۲۰۱۴ بیش از ۹۰۰ نفر از وابستگان این عشیره را به قتل رساند. این کشتار پس از آن صورت گرفت که سران این عشیره علیه اقدامات افراطی و تروریستی داعش قیام کردند.

بیشتر بخوانید: قتل‌عام ۷۰۰ عضو یک عشیره سوری توسط داعش

در کنار غیرنظامیان، ۹۷۵ نفر از سربازان دولتی سوریه و ۲۵۰ نفر از رزمندگان گروه‌های شورشی مختلف نیز توسط داعش اعدام شده‌اند. نکته دیگر آن که ۴۰۰ نفر از نیروهای خودی داعش هم به خاطر رویگردانی از تروریست‌ها و قصد فرار، اعدام شده‌اند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه عنوان شده که داعش تنها در چهار هفته اخیر ۵۰ نفر را اعدام کرده که ۳۵ نفرشان غیرنظامی بوده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اطلاعات خود را از کنشگران محلی می‌گیرد و به سختی می‌توان گزارش‌هایش را از طریق منبع مستقل دیگری تایید کرد اما تا کنون، تقریبا همه داده‌های این نهاد درست بوده‌اند.

Share