Share

ولادیمیر پوتین اتهام سنگینی به ترکیه زد. او گفت آنکارا با گروه «دولت اسلامی» (داعش) تجارت نفت می‌کند و برای دسترسی به نفت بود که دستور شلیک به سوی جنگنده روسی را داد. ترکیه بلافاصله به این اتهام پاسخ داد.

Putin-Erdugan

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت این کشور اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهند نفت از مناطق تحت کنترل داعش به ترکیه ارسال می‌شود و از این طریق واردات گسترده، غیرقانونی و صنعتی به خاک ترکیه صورت می‌گیرد.

پوتین حمله هوایی ترکیه به جنگنده روسی را «اشتباه بزرگ» ترکیه خواند و گفت ترکیه با این اقدام می‌خواست این منبع نفتی خود را حفظ کند.

روز سه‌شنبه ۲۴ نوامبر ترکیه یک جنگنده سوخوـ۲۴ روسیه را به دلیل نقض حریم هوایی این کشور در حوالی شهر یالان‌داغی سرنگون کرد. دو خلبان این جنگنده با چتر نجات فرود آمدند اما نیروهای شورشی سوریه یکی از آن‌ها را کشتند. خلبان دیگر سالم بر زمین نشست و در عملیات نجات نیروهای روسی به پایگاه خود بازگشت. از آن زمان روابط روسیه و ترکیه تیره شده است.

بیشتر بخوانید: ترکیه یک سوخوی روسیه را سرنگون کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اتهامات پوتین را رد کرد و گفت ترکیه نفت و گاز خود را فقط از منابع قانونی، از جمله روسیه دریافت می‌کند. او از پوتین خواست تا شواهد و مدارک خود را درباره اتهاماتی که به ترکیه می‌زند ارائه کند. اردوغان گفت اگر چنین شواهدی ارائه شود او از ریاست جمهوری کنار خواهد کشید.

تابستان سال جاری روزنامه «جمهوریت» ترکیه نیز گزارشی درباره ارسال اسلحه همراه با چند عکس و ویدیو منتشر کرده بودند. در این گزارش موجب شد تا جان دوندار، سردبیر جمهوریت، و اردم گول نماینده این روزنامه در آنکارا روز پنج‌شنبه ۲۶ نوامبر پس از بازجویی حبس شوند.

بیشتر بخوانید: سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه بازداشت شد

Share