Share

در آستانه تصمیم پارلمان بریتانیا درباره شرکت این کشور در حملات هوایی در خاک سوریه؛ لندن شاهد تظاهرات هزاران نفر علیه این اقدام بود. شعار معترضان «جنگ را متوقف کنید» بود.

تظاهرات ضدجنگ در لندن

تظاهرات ضدجنگ در لندن

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار هزار نفر غروب سه‌شنبه یکم دسامبر / ۱۰ آذر در لندن علیه شرکت بریتانیا در حملات هوایی به سوریه دست به تظاهرات زدند.

آن‌ها از مقابل ساختمان پارلمان در مرکز لندن به سمت مقر حزب محافظه‌کار حاکم و حزب کارگر، حزب اپوزیسیون، حرکت کردند. بر پلاکاردهای آن‌ها نوشته شده بود: «سوریه را بمباران نکنید» و «جنگ را متوقف کنید».

پارلمان بریتانیا، امروز چهارشنبه دوم دسامبر / ۱۱ آذر در مورد شرکت این کشور در عملیات هوایی علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) تصمیم خواهد گرفت.

جرمی کوربین، رهبر چپگرای حزب کارگر که از مخالفان جنگ است، روز دوشنبه اعلام کرد که نمایندگان این حزب در پارلمان را در تصمیم‌گیری در این‌باره آزاد می‌گذارد. به این ترتیب کوربین که روز شنبه در تظاهرات ضدجنگ شرکت کرده بود، در موافقت با شرکت بریتانیا در عملیات هوایی در سوریه چراغ سبز نشان داد.

به‌نظر می‌رسد دیوید کامرون، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا در تصمیم‌گیری پارلمان موافقان گسترده‌ای برای شرکت در عملیات هوایی در سوریه داشته باشد.

بر اساس نظرسنجی شبکه بی‌بی‌سی، در مجموع ۳۸۰ نماینده پارلمان با شرکت بریتانیا در حملات هوایی موافق و ۲۶۰ نماینده مخالف خواهند بود.

در ماه اوت سال ۲۰۱۳ پارلمان بریتانیا از تصویب طرح کامرون برای عملیات نظامی در سوریه خودداری کرد. در آن زمان نخست‌وزیر بریتانیا قصد داشت نیروهای نظامی رژیم بشار اسد را بمباران کند، این‌بار تصمیم‌گیری پارلمان نه علیه حکومت اسد که علیه داعش خواهد بود.

پس از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر به پاریس که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد و داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، تمایل نمایندگان پارلمان بریتانیا به شرکت در عملیات نظامی علیه داعش بیشتر شد.

از زمان حملات تروریستی به پاریس، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه تلاش کرده است تا ائتلاف جهانی علیه داعش را گسترش دهد. بریتانیا پیش از این در عملیات ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا در عراق شرکت کرده است.

یکی از برگزارکنندگان تظاهرات ضدجنگ سه‌شنبه در لندن، در این‌باره می‌گوید: «ما اینجا آمده‌ایم تا تنها یک چیز را بگوییم: سوریه را بمباران نکنید. این رویکرد در سال ۲۰۰۱ در افغانستان، در سال ۲۰۰۳ در عراق و در سال ۲۰۱۱ در لیبی شکست خورده است.»

روز شنبه گذشته نیز حدود پنج هزار نفر در لندن علیه شرکت بریتانیا در جنگ سوریه دست به تظاهرات زدند.

Share